Доста въпроси за женска котка :)

Всичко за кастрирането, разгонването, развъждането на котки и раждането

Доста въпроси за женска котка :)

Мнениеот Diamond_star » Нед Авг 06, 2017 8:44 pm

Здравейте,

Нова съм във форума, изчетох доста от написаното, но все още в мен възникват няколко въпроса, на които, надявам се, да успея да получа отговори от вас. :oops: Моята котарана Томи е на година и 2 месеца. В края на месец юни роди три сладурчета, които все още храни. Смятам да предприема стъпката с кастрация, тъй като почетох вашите лоши преживявания с хапчетата и инжекциите против забременяване. И по този повод имам доста притеснения. От една страна, хич е искам да я подлагам на тази процедура, тъй като не ми се иска да се мъчи с упойка и възстановителен период, но знам, че няма как. Бих искала да помоля да ме насочите към добра клиника в София, където да извършат процедурата, без значение от цената, стига всичко да мине благополучно и без много мъки за котето. А също така съществува ли такава, която предлага и денонощен престой на котето за наблюдение? И ако има, дали е по-добре за пухчо да остане там самичка или да си остане вкъщи? Не на последно място, колко време след раждането може да се извърши процедурата - от гледна точка на комфорт и безопасност за мама? Зная, че котето трябва да е гладно преди процедурата и след това трябва да приема антибиотик, но това са допълнителни детайли.

Предварително благодаря за отделеното време и се извинявам, ако въпросите са лаишки, просто до миналата година имахме мъжко коте, което не е подлагано на кастрация.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Diamond_star

Re: Доста въпроси за женска котка :)

Мнениеот prikazka » Пон Авг 07, 2017 4:42 am

Хубаво решение сте взели,особено за женска котка мисля,че е най-доброто.Първо изчакайте да отгледа малките.За тях няма по-добро от майчината кърма и възпитанието в котилото.След като са достатъчно големи(2-3м)и ги задомите я кастрирайте.Не отделяйте малките прекалено рано,това не е полезно и за нея и за децата й.В София има толкова много клиники и големи и по-малки,всички големи предлагат и стационар,че може спокойно да ги разгледате в интернет и да прецените коя Ви е удобна и като дестинация.Аз лично бих ползвала и съм ползвала стационар и то за момче,защото четейки как хората изпадат в паника при излизане от упойка..за мен е недопустимо да плащаш и да се чудиш да звъня ли по сред нощ или не.
Не е нещастие да се родиш сред патици, стига само да се излюпиш от лебедово яйце.. Из 'Грозното патенце" на Х.К.Андерсен
Аватар
prikazka

Мнениеот serena70 » Пон Авг 07, 2017 5:59 pm

Наистина решението ви е добро. Не мога да дам препоръка за клиника в София, а що се отнася до оставането й на стационар след операцията, аз бих си я прибрала, защото стресът ще й е достатъчен и без това, поне да си е при вас и в познатата й среда. Аз не знам как има лекари, които предават на стопаните все още упоено животно, всички котки, които съм водила на кастрация, съм ги прибирала вече събудени. Първите няколко дена ще са по-труднички, тя сама ще си ограничава движенията, но все пак ще е добре да я наглеждате. Обикновено им слагат обезболяващо и антибиотик с депо действие поне за два дена напред, така че няма да се наложи да я водите отново в клиника. Ако лекарите са опитни, разрезът ще е макс. 1-2 см с 3-4 външни шева, които след около десетина дена трябва да се махнат (в клиниката), освен ако не са направени с конец, който се резорбира. Поне 12 часа преди операцията не трябва да е яла, както и вие си знаете, а след операцията тя сама няма да има особен апетит, но все пак е добре до 24 часа след това да почне да се храни по малко, желателно с мокра храна в началото. Ще я наблюдавате да не си дърпа конците и за състоянието на раничката, ако се получи някакво зачервяване или сълзене, да можете да се допитате до лекарите.
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено Изображение
Аватар
serena70

Мнениеот joro70 » Чет Авг 10, 2017 12:23 pm

Здравейте.
Относно упойката , на моите котета кастрацията е правена с инхалационна анестезия. Малко по-скъпа е от венозната упойка , но е по-щадяща и котето е в кондиция 20-30 минути след операцията. Както каза Serena , ако ветеринаря си разбира от работата , разреза ще е 1-2 см и възстановяването ще е максимум 3-4 дни. Е, освен остриганата козинка - тя ще израсте по-бавно :D
joro70

Мнениеот jhkt » Вто Яну 30, 2018 5:52 pm

Здравейте! Стопанка съм на женско британче на година и два месеца. Водим си я от бебе при един ветеринар, който ни посъветва да я кастрираме след третото разгонване, т.е преди четвъртото. Тя се разгони за пръв път в началото на декември 2017, т.е на година и един месец, продължи седмица, след това седмица покой и отново се разгони в средата на месеца, сега в края на януари отново се разгони, което означава трето разгонване...моля Ви посъветвайте ме, правилно ли е да я кастрираме в момента? Някъде четох, че се кастрират дори преди първо разгонване и това ме притесни...от друга страна се притеснявам и за упойката и за самата кастрация....
jhkt

Мнениеот serena70 » Вто Яну 30, 2018 8:58 pm

Здравейте, хм не знам какво точно е имал предвид вашият ветеринар, като е казал за кастрация след третото разгонване :? Повечето лекари, които са наясно, препоръчват кастрацията да се направи още преди първото разгонване. Но сте стигнали до тук, както и да е, няма никакви пречки да я кастрирате.
Съвсем нормално е да се притеснявате за операцията. Поинтересувайте се предварително за това с каква упойка ще прави операцията (по-добре с инхалационна), с какви конци ще направи външните шевове (ако не са разграждащи се, след десетина дена ще трябва да я заведете да ги махнат). Ако лекарят е опитен, разрезът ще е съвсем малък с 2-3 шева най-много. Първите 2-3 три общо взето се окопитват, започват пак да се хранят, макар че аз съм имала току що кастрирани котки, които си ядат като лами и скачаха все едно не са оперирани. Искам да кажа, че си е до котка. Вземате си я задължително след като е вече събудена, излязла от упойката. Не разбирам как някои ветове връчват на стопаните още упоени животни. Знам, че е притеснително, но най-важното е лекарят да е опитен и да знаете, че го правите за доброто на животинчето, така че се престрашете и успех :)
Аватар
serena70

Мнениеот jhkt » Нед Фев 04, 2018 9:31 pm

Благодаря Ви за отговора! Разпитахме още 2-3 ветеринарни клиники, от които чухме крайно различни мнения и сме по-объркани от всякога...според Вас има ли проблем, че за близо месец и половина се разгони три пъти на възраст 1,3 г.? Благодаря!
jhkt

Мнениеот serena70 » Нед Фев 04, 2018 10:30 pm

Ми да, има проблем. Нормално котките се разгонват два пъти в годината, забременяват и раждат. При домашните некастрирани женски може да се стигне до по-често разгонване, примерно на всеки два месеца, което не е добре за животното изобщо.
Не разбирам какви толкова крайно различни мнения сте чули и от какво сте объркани толкова, та не можете да вземете решение. Женските, които живеят у дома, са кастрирани, а освен това съм завела на кастрация около десетина улични, досега с никоя не съм имала проблем.
Аватар
serena70

Мнениеот jhkt » Нед Фев 04, 2018 10:39 pm

Разбирам, че явно звуча като малоумна, но наистина тепърва навлизам в тези води! Освен това от бебе си я водим при дадения ветеринар, който убедително ни обясни, че е добре да отидем след трето и преди четвърто разгонване...крайно различните мнения са - “ Да,няма проблем, до 1,5 г. може да се кастрира” или “оо много е късно, трябвало е преди първо, сега сигурно има тумори”, “три разгонвания-това си е поликистоза”, конци - разграждащи или не, единия казва след кастрацията вс е ок прибирате си я, другия казва - всеки ден на инжекции,....от това сме объркани!! Кой да изберем, дали ще й се случи нещо, дали ще оживее, дали няма да съжалявам цял живот...такива неща ми се въртят в главата, а времето минава
jhkt

Мнениеот joro70 » Пон Фев 05, 2018 12:59 am

От един друг форум за домашни любимци съм запомнил следния цитат-
"Докато едни доктори ходят на симпозиуми , други пият ракия" :D

Като чакате и се разгонва през седмица , най-вероятно ще направи пиометра и тогава пак ще трябва операция , но ще е по-сложна , скъпа и опасна.
С една от моите така се получи , щото котето имаше проблеми със сърцето и заради това разни доктори ме плашеха как е много опасно да слагат упойка и докато се чудим какво да правим , стана белята. И всъщност си понесе упойката много добре.
joro70

Мнениеот fantasmagorique42 » Пон Фев 05, 2018 9:05 am

Мале,мале, при какви доктори сте ходили... Туй за симпозиумите и ракията май в случая важи с пълна сила...
Ама няма какво толкова да го мислите, трябва да кастрирате, особено щом така често се разгонва, чакането може само да влоши нещата.
Кажете от кой град сте, може някой да ви препоръча лекар или клиника, с които има опит.
Since the beginning of time , mankind has used Music and Dance to commune with Nature and the Spirit of the Universe.
Аватар
fantasmagorique42

Мнениеот jhkt » Пон Фев 05, 2018 11:40 am

От Бургас сме. Благодаря!
jhkt

Мнениеот prikazka » Пон Фев 05, 2018 4:01 pm

На страниците на повечето клиники,както и в много статии посветени на кастрацията на женски котки и кучета ще прочетете това: "При домашните любимци, които не се отглеждат с цел разплод и получаване на потомство, кастрацията е важна за тяхното здраве и ние я препоръчваме особено в млада възраст. В най-добрия вариант тя трябва да бъде извършена преди първото разгонване (6-7 месеца) и това е обусловено от доказаните научно ползи, които води след себе си:

намалява риска от развитие на неоплазии на млечните жлези. Кастрацията преди първото разгонване намалява риска от развитие на тумори на млечните жлези до 0.05%, след първото разгонване до 8%, след второто до 26%, а след това кастрацията на практика не влияе на риска от развитието на тези тумори (Ogilvie and Moore, 1995)
елиминира риска от възпалителни процеси на матката (пиометра)
елиминира риска от развитие на цисти на яйчниците
елиминира риска от съпътстващото понякога с разгонването изпадане на влагалището и вагинална хиперплазия
отстранява съпътстващото с разгонване поведение и кървене
елиминира възможноста за нежелана бременност и усложненията свързани с трудно раждане
осигурява контрол на наследствено обусловени заболявания (тазобедрена дисплазия, луксация на колянното капаче)
осигурява по добър контрол при лечението на някои ендокринни заболявания (напр. диабет)"

А честото разгонване наистина може да се дължи на поликистозни яйчници,затова колкото по-бързо я кастрирате е по-добре.Избирайте клиника,например Vet Life,Байрон,а не гаражни кабинети,трябва да има операционна.
Не е нещастие да се родиш сред патици, стига само да се излюпиш от лебедово яйце.. Из 'Грозното патенце" на Х.К.Андерсен
Аватар
prikazka

Мнениеот jhkt » Вто Фев 06, 2018 4:11 pm

Благодаря! И за двете клиники има доста негативни коментари за котки специално...... Благодаря Ви, ще действаме и където ни се сторят най-човечни и отговорни...каквото и да говорим не мога да се примиря, че това са нормални неща! Страхувам се за нея и ще избера наистина човек, на който мога да се доверя, особено когато и аз минавам през същите проблеми като котката си и се сблъсквам с хиляди различни мнения за диагнози и тн. Благодаря на всички!
jhkt

Мнениеот serena70 » Вто Фев 06, 2018 6:17 pm

Какви инжекции всеки ден, това са глупости, бягайте от тоя лекар, който ви го е казал. По-добре с инхалационна упойка, след приключване на операцията обикновено се слага обезболяващо, антибиотик и противовъзпалително за превенция на евентуално възпаление. И повече за нищо котката не се води на лекар, освен ако трябва да се махнат външните конци. Шевовете са външни и вътрешни, вътрешните се правят с разградими конци, външните може и с двата, някои препоръчват да са с неразградими, че уж били по-здрави. При вече кастрирани около 12 котки са правили външния шев с двата вида конци и не сме имали проблеми. Да си я вземете задължително излязла от упойката, вече събудена.
Не слушайте глупостите за тумори, пиометри и други подобни, не се плашете, а изберете добър лекар с опит и я заведете, миналото не можете да върнете, та да кастрирате преди първото разгонване, просто не се бавете прекалено и го направете по-скоро, няма какво толкова да се тюхкате и чудите. Хубаво е, че събирате информация и искате да обмислите нещата предварително, но освен това трябва и да се ДЕЙСТВА, протакането няма да доведе до нищо добро за никого.
Аватар
serena70

Назад към Кастриране, разгонване, развъждане и раждане