Възстановяване след кастриране на женска котка

Всичко за кастрирането, разгонването, развъждането на котки и раждането

Re: Възстановяване след кастриране на женска котка

Мнениеот fantasmagorique42 » Сря Дек 13, 2017 11:16 pm

mar4ela аз също бях ужасно притесена преди операцията на моята девойка. Тогава тя беше на 7-8 месеца. Аз също знаех, че е по -добре за нея, знаех , че така трябва да постъпя, но постоянно си вкарвах в главата лоши мисли. Нормално е да сте притеснена. Аз дори си пуснах отпуск няколко дни, за да се грижа за нея, ако има нужда, за да видя как ще си комуникираме, как ме възприема.Като, че ли не беше особено сърдита, не усетих особена промяна в това отношение, дори сме си близки и продължава да си комуникира най-вече с мен. Но може да е индивидуално, според мен е от характера по-скоро.
При Фрейя възстановяването беше много бързо, само първите два дни като че ли усещаше дискомфорт.Може би се дължи на възрастта в която я кастрирах. Абстрахирайте се от лошото и се погрижете да ѝ е комфортно вкъщи, да не се напряга. Ще ви стискам палци всичко да е наред!
Това за чорапа, нещо против близането на раната ли е? Аз нищо не съм ползвала, но тя почти не обръщаше внимание, а и можех да я наблюдавам постоянно. Понякога сядаше и си гледаше раната, подушваше я и пак я гледаше.
Успех ви желая! И да пишете как е :)
Since the beginning of time , mankind has used Music and Dance to commune with Nature and the Spirit of the Universe.
Аватар
fantasmagorique42

Мнениеот mar4ela » Пет Дек 15, 2017 12:26 pm

Благодаря ти много Фантасмагория 42! Определено ми даде кураж. Утре ще бъде операцията. Цяла седмица не мога да спя от притеснения, но утре ще съм силна, защото трябва да подкрепям две момичета освен мен- дъщеричката си(която също се притеснява) и котенцето си. Утре и в неделя ще оставя домочадието да се спасява само, а в понеделник котето ще го наглежда щерката до обяд. Котана ще бъде самичка само 4-5 часа, докато се прибера от работа. За съжаление не мога да си взема отпуска.Стискай палци!
Ще пиша как сме след като мине всичко. :)
mar4ela

Мнениеот prikazka » Пет Дек 15, 2017 4:02 pm

Не се притеснявайте толкова,не е старо котето.Ще стискаме палци и ние,но вярвам,че всичко ще е наред.Вземете си яка за всеки случай от клиниката,пък ако не се налага няма да я слагате.В някои клиники ги изписват с яка винаги,но в други не.
Не е нещастие да се родиш сред патици, стига само да се излюпиш от лебедово яйце.. Из 'Грозното патенце" на Х.К.Андерсен
Аватар
prikazka

Мнениеот mar4ela » Пон Дек 18, 2017 11:56 am

Здравейте приятели! Да, точно такива сте, защото не ме оставихте сама когато ми беше трудно!
В събота кастрирана Пухи.Доктотът я остави при себе си 4часа, защото искаше да е излязла от упойка, преди да я вземем. Когато се прибрахме и а извадихме от чантата за преносо малката ми госпожица взе да щъка, залитайки из стаята.До вечерта повърна четири пъти упойката. Когато и се спеше идваше в мен или в кака си, но искаше да я гушкаме и така беше до вечерта.Още в събота се изпишка, а вечерта към 9 часа й дадох и малко пауч, да хапне. Дъщерята не даваше, но аз не издържах да гледам как стои пред празната си чинийка и чака да й дам да яде. Така че вечерта хапна малко .Още вечерта сама скачаше и се качаше на фотьойла, отиде и легна на парното....Тогава вече звъннах на доктора, защото се упалааших, но той каза да не се притеснявам. Вчера вече госпожичка се качи и на хладилника, и на гардероба и какво да кажа, все едно, че нищо не е било.Ветиринарният не и сложи яка.Каза,че така ще се стресира още повече.Каза също, че кончетата сами ще паднат. Днес вече имаме и ако и повярвайте, за първи път така му се радвам....сега тя спинка в лгенцето си, а аз ви пиша.Котенцето си хапва и се надявам всичко да е наред и кончетата да си паднат и да нямаме проблеми.Остана ни само страха на мене и щерката, защото аз цяла седмица, а тя две нощи не можахме да спим от напрежение. От мен и щерката :D
mar4ela

Мнениеот fantasmagorique42 » Пон Дек 18, 2017 2:34 pm

Хубаво е, че се чувства комфортно. Аз много се притеснявах първите дни с моята котка като искаше да скача и да се катери. Радвам се за вас и Пухи, че всичко мина както трябва. Към вас се държи нормално, нали? Защото се бяхте притеснили да не си промени поведението към вас?
Since the beginning of time , mankind has used Music and Dance to commune with Nature and the Spirit of the Universe.
Аватар
fantasmagorique42

Мнениеот mar4ela » Пон Дек 18, 2017 3:05 pm

То и аз много се притеснявах ,че скача и се катери. Когато скочи на хладилника аз и дъщеря ми 3-4 пъти я спирахме и накрая тя така сърдито измяука, че ние я оставихме и тя скочи, след което се обърна и ни изгледа победоносно.☺Тя обаче не се промени към нас, напротив.Гушка се в мене, в дъщеричката ми. Първата нощ спа на възглавницата ми и искаше да я прегръщам през цялата нощ.През деня пък спеше два дни върху краката на дъщеря ми.аТази нощ спа върху дъщеря ми...Изобщо е по-мила от преди, и не мога да си го обясня, но е факт.
Радвам се, че всичко мина!Сега да паднат и конците и всичко ще е наред. :D
mar4ela

Мнениеот krisi_145 » Вто Яну 09, 2018 11:44 am

Здравейте, вчера кастрирахме моята писана, но днес още не иска да яде. Това нормално ли е?
krisi_145

Мнениеот serena70 » Вто Яну 09, 2018 1:53 pm

Здравейте, да, нормално е първият ден след операцията да няма апетит. Наблюдавайте я дали пие вода и ходи в тоалетна, дали си ближе мястото на операцията, как е като поведение, вероятно няма да е много активна. Надявам се да са й сложили обезболяващо и антибиотик. Ако всичко е нормално, би следвало поне от втория ден да почне да яде по малко, желателно е да й давате мокра храна, не знам с какво я храните като цяло. Трябва ли да ходите за махане на външните конци?
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено Изображение
Аватар
serena70

Мнениеот krisi_145 » Вто Яну 09, 2018 4:00 pm

Здравейте, ходи на тоалетна. Казаха ако до сряда не прояде да я заведем на преглед. На 18 януари пък трябва да я заведем да и махнат конците. Храним я с гранули и ваучери. Днес и взех и котешки пастет, който мирише доста вкусно, но само се облиза и отказа да яде.
krisi_145

Мнениеот serena70 » Вто Яну 09, 2018 10:43 pm

Храните я с ваучери ли? Може би имате предвид паучове, пакетчетата по стотина грама? Да, за два дена след операцията би следвало да прояде, макар и по-малко от обичайното, и ако не яде, наистина я заведете на лекар.
Аватар
serena70

Мнениеот krisi_145 » Сря Яну 10, 2018 9:45 am

Да паучери имах в предвид. За моя радост днес сутринта започна да хапва по малко.
krisi_145

Мнениеот NavyDiamond » Пет Яну 19, 2018 2:46 am

Здравейте! Бях решила да кастрирам моята Мони в началото на февруари... да, ама видиш ли вече 3ти ден не сме спали! Мисля че се разгони. Отглеждаме я в апартамент с мен и моя приятел. По принцип не е най-гальовното коте - галим се когато ни се спи, през другото време си играе. Първия ден започна с интензивно мяукане, мятане по вратите, зяпане и мучане на прозорците. На втория реших да я държа будна през деня, че да заспим вечерта, но УВИ. Беше още по-зле. Тогава вече предположих че е разгонена. Днес (3ти ден) започна с мяукане и бучене от сутринта. После едва гледаше милото, спа някъде от 4 следобяд до 9, от тогава си мяукаме пак. Докато спеше се обадих на вета к му обясних поведението и, после отидох и до кабинета в квартала (др КОКО в Пловдив) и там ми казаха, че е такъв периода в момента и заради времето, коткте се разгонват. Но ми е притиснено, дали може да е от друго? По принцип го е правила преди, но това е било като сме я взимали с нас в града, от който сме, тогава не ни оставяше да спим, но стоеше сама, липсваше и внимание и бяхме сменили обстановката и обичайната и среда. Котката е на 6 мессеца (забравих да спомена). Та чудя се при този тип поведение - мяукане, търкане в разни предмети и висене по вратите и прозорците, дали е разгонена или такъв тип поведение може да се провокира от нещо друго? Колко дълго продължава?
Ох, май утре сутринта преди работа ще идем до вета все пак да я прегледа...
Много съм разтревожена. Тормози се животинката, ние съшо, предполагам и комшиите в кооперацията...
NavyDiamond

Мнениеот serena70 » Пет Яну 19, 2018 9:53 am

Така както описвате признаците, най-вероятно е разгонена. Друг признак на разгонване е снишаване на предната част на тялото и вирене на дупето, а също и странично претъркалване. Ако искате, изчакайте да мине, обичайно продължава около 5-6 дена. Предполагам, че е първо разгонване, щом е на около шест месеца. По принцип може да я кастрирате и сега, както е разгонена, но трябва да предупредите лекаря, непременно изберете опитен лекар. Ако имате възможност, все пак изчакайте да й мине. Поинтересувайте се с каква упойка работят (венозна, инхалационна - втората е по-щадяща), с какви конци ще правят външните шевове - резорбируеми или не, във втория случай ще трябва да отидете след десетина дена да ги махнат, какво й слагат като медикаменти след операцията (обикновено се слага обезболяващо, антибиотик за предотвратяване на инфекции и противовъзпалително). Ако лекарят е опитен, разрезът е не повече от 2 см и 2-3 шева. Добре е да си я вземете вече излязла от упойката, а не още упоена и да се чудите защо не се събужда и кога. Първите 2-3 дена може да е леко дезориентирана, първия ден след операцията да не се храни, но поне на втория ден би следвало да е вече прояла, макар и по-малко от обичайното. Първоначално ще се щади откъм движение и скокове, но е добре и вие да я наблюдавате. Предполагам за всички тези неща сте се поинтересували предварително, но реших все пак да ги напиша за всеки случай. Желая успех на маца и пишете пак при нужда :)
Аватар
serena70

Мнениеот joro70 » Пет Яну 19, 2018 10:00 am

Здравейте. Добре дошли във форума
Заведете я на преглед. Поне за да сте спокойни че не е нещо друго. Ако е от разгонването , може евентуално да попитате в клиниката да ви дадат упокоително.Имам предвид за котката , не за вас :D (Шегувам се). Едни кафяви капсулки, на билкова основа , давах преди време на един котарак по подобен повод. В никакъв случай не давайте хормонални препарати против разгонване , че от тях получават гадни болести...
Като я погалите по гръбчето, ако е разгонена , би трябвало да прикляка и да вдига опашката и задницата нагоре.
За една седмица би трябвало да премине разгонването. Като премине , изчаквате още десет - петнадесет дни и правите кастрирането.
Предполагам че е ваксинирана. Ако не е , препоръчвам първо ваксиниране , а след това - операцията.
Надявам се да пишете след прегледа какво е казал вет-а
-----
пс - докато напиша , и Серенка ме изпреварила. С риск да се повторим , няма да си трия вече написаното.
Лично аз предпочитам инхалационната упойка .
joro70

Мнениеот NavyDiamond1 » Нед Яну 21, 2018 8:41 pm

Здравейте! Благодаря за отговорите! От зор си забравих паролата. :D Ходихме при вета, направихме контролен, всичко е наред. Разгонена е. Съжалявам, че не я кастрирах преди първото разгонване, но само чакаме да престане със среднощните серенади и ще запазим час, като ще се поинтересувам от упойки и конци. Още сме разгонени, като вече и започна да "дупи" и дооооста да се гали, което по принцип е мираж. Неспокойна е и ми е много мъчно, но няма какво да направим. За хапчета и инжекции не съм и помисляла, знам всичко за тях. Един от трите ветерината, с които се консултирах ми каза да и дадем хапче - "от един път нищо няма да и стане" ... Няма нужда да казвам, че там няма да стъпим повече. Просто се надявам скоро да и мине, вече седмица сме така, а сега даже май сме в най лошата фаза. Горкото едва ходи, дупето все е нагоре... :( Не ми се иска да кастрирам, докато е разгонена, защото знам че матката доста по-богато кръвоснабдена и не де препоръчително, макар че го има като опция. Поне сега вече съм спокойна, че не я тревожи нищо друго. Винаги съм била за кастрацията, но направо се психясвам много сериозно. Като кастрираха Томи (мъжки ангорец) си го взехме още упоен, с майка ми бяхме пред нервен срив, докато излезе от упойка. Година след това пък с песъчинки милия ми, то не бяха катетри, системи и чудеса,сега в добре само на профилактична храна, но знам че мъжките кастрирани котараци са по склонни да имат такива проблеми. Та така де, отплеснах се, но мисля след кастрацията определено да си взема котката излязла от упойка. Само да и мине, много ми е мъчно и толкова ме е яд, че не я кастрирахме навреме. Зная, че кастрацията преди първо разгонване намалява много здравословни рискове. Зная, че продължителността на разгонване е индивидуална, но не трябва ли вече до ден-два да се уталожат нещата, след като вече 5-6 дни сме така?
NavyDiamond1

ПредишнаСледваща

Назад към Кастриране, разгонване, развъждане и раждане