Приютена улична котка. Моля за помощ.

Проблеми възникващи в съжителството Ви с домашния любимец. Дране на мебели. Уриниране не където трябва. Котките и децата, котките и бабите, котките и телевизора...кой командва?!

Приютена улична котка. Моля за помощ.

Мнениеот asmela » Пет Окт 27, 2017 8:30 am

Здравейте, живея в къща с двор и започна да идва едно чисто черно котараче което вече 2 месеца съм хранил и даже е загладил косъма и изглежда добре. Лошото е ,че сега идва зима и се притеснявам за него. На 2 места из двора съм му сложил одеала като гледам да е на сухо и завет обаче той си ходи където иска. Из двора има скрити места, нещо като маза и една полуизоставена барачка, сигурно се крие вътре, но какво става когато температурата падне много. Знам, че е улична котка, но все пак. Вкъщи не мога да го прибера макар, че е кротък и не се плаши да влиза. Мисля да му направя добре изолирана къщичка на двора на подходящо място, но как да го свикна да си влиза вътре? За сега си спи на един стар диван отвън, но като стане много студено, мисля, че ще му е хладно. :|
asmela

Re: Приютена улична котка. Моля за помощ.

Мнениеот Kot » Пет Окт 27, 2017 5:06 pm

Трудна работа е това, всяка котка би предпочела вкъщи. Външните къщички са понякога рискови, защото привличат и други котки и най-вече лоши хора и кучета. Все пак ако правите нещо, предвидете авариен изход, иначе не се наемат много да влизат, защото такива убежища понякога са капани. А също и отвори за наблюдение, ползват ги много умело, в един от нашите кашони се скри Бежо и гледа през амбразурата, показва се и шляпва Черньо, след което се скрива :) Моите кашони и укрития нямаха успех, докато не почнах да ги правя с два отвора.
Те сами намират най-сполучливите места, но е важно да имат храна и вода, по възможност не до леговището, защото привличат постоянно враговете, а никой не ги иска пред вратата си; а също и да е на такова място, че да може да се скрие веднага, а докато яде да наблюдава какво става наоколо.
В баухауз, бриколаж и прочие продават едни изолации за паркет, зелени или сиви, тънки, като стиропор (около 15 лв за 10 парчета), изолират отлично от студ, може да се слагат под одеалото например. Дори и на цимент държат топло.
Не знам кой е създал котката, но е направил много добре!
Аватар
Kot

Мнениеот prikazka » Пет Окт 27, 2017 6:21 pm

Дворните котки цяла зима седят пред вратата .. и се молят да влязат.Затова аз бих му сложила пипета за външно обезпаразитяване ,хапченца за вътрешно и бих го пускала поне в антре или стълбище да спи.Животът на дворните котки също е кратък,средно около 5г.Затова,ако сте готов за едно ново предизвикателство си го приберете и го обичайте.В спокойните райони,като тихи селца,без лоши хора и голямо движение може да си живее спокойно и на свободен режим. На селото ми нито една котка не съм видяла да спи в пригодените им "къщички".Никой не знае сутрин от къде идват за закуска,но от десетина завъртяли се котки там,само един кот живя около 16 години,но спеше вътре,а зимата в съседа.
Не е нещастие да се родиш сред патици, стига само да се излюпиш от лебедово яйце.. Из 'Грозното патенце" на Х.К.Андерсен
Аватар
prikazka

Мнениеот asmela » Пет Окт 27, 2017 8:43 pm

Днес направих къщичка, добре изолирана и топла. Котката даже откърти вътре, явно си я хареса. Двора не е 'гол' и се надявам да не духа много. Сложил съм я под терасата, тя и без това там се подвизава. Все пак ако видя зор зимата ще я прибирам. Искам да и е добре и за сега правя всичко по силите си.
asmela

Мнениеот prikazka » Съб Окт 28, 2017 2:54 am

За нейно и ваше добро е да я обезпаразитявате всеки месец щом ще си съжителствате.Радвам се,че си е харесала "спалното",явно защото е малка и още не скитори много.
Не е нещастие да се родиш сред патици, стига само да се излюпиш от лебедово яйце.. Из 'Грозното патенце" на Х.К.Андерсен
Аватар
prikazka

Назад към Грижи за котките. Съжителство и дресировка