Въпрос за две котки :)

Проблеми възникващи в съжителството Ви с домашния любимец. Дране на мебели. Уриниране не където трябва. Котките и децата, котките и бабите, котките и телевизора...кой командва?!

Въпрос за две котки :)

Мнениеот no_name333 » Нед Мар 19, 2017 11:26 pm

Здравейте,
Нов съм във форума и имам следния казус, надявам се сблъсквалите се с тази ситуация да ми помогнат с мнение или съвет :)
Мое приятелско семейство трябва да се разделят с котката си - като има две възможности за това - или да я направят " селска" дворна котка, или да я взема аз. Проблемът е, че аз вече имам писана, която е улегнала и възрастна, така да се каже господарка на къщата. От друга страна имам желание да я взема и отдавна съм си мислел да взема приятелче на моята котка, но все не се решавам.
Възникват въпросите- 1. Дали тя като котка, живяла цял живот от бебе години наред в апартамент, ще успее да се адаптира към живота навън,имайки предвид и това, че като темперамент е доста свита, плашлива и не познава животът навън ?
2. Дали ако в взема при мен ще успеят да се спогодят с моята, макар и не веднага. И двете не са агресивни поотделно. Моята не е живяла с други животни, а тази, която си искам да взема е контактувала с други четириноги :) Не знам дали няма да настъпи " непреодолим сблъсък на характерите" :)
Надявам се по- напредналите и преживели нещо такова да изкажат мнение и опит по въпроса както за преминаването на котката в дворна, така и за събирането на две котки. Има ли вариант нещата да не се получат.
Според вас как е по-добре - котката да живее в естествената си среда на открито.

Благодаря предварително.
no_name333

Re: Въпрос за две котки :)

Мнениеот serena70 » Пон Мар 20, 2017 10:09 am

Здравейте, щом я описвате като свита и плашлива и цял живот, на колкото и години да е, не е излизала навън, ще преживее голям стрес, ако бъде оставена навън, дори и да има кой да я храни там.
По-добре да я вземете при вас и да видите как ще потръгне с господарката на вашия дом :) сближаването на две котки много зависи освен от характерите и от стопанина - да им осигури спокойна среда, достатъчно храна и игри по време на активните им периоди. Ако има възможност, е добре запознаването да стане постепенно, примерно първоначално да прекарват няколко часа на ден заедно под ваше наблюдение, за да свикват една с друга и постепенно да се опознават. Имайте предвид, че за новата писана ще е по-трудно, защото тя сменя обстановката и стопаните. Дано вашите познати имат наистина основателна причина, за да се разделят с нея, и то след години заедно :( Така че направете й добро и я вземете при вас, имайте търпение, занимавайте се и с двете еднакво, създавайте им положителни емоции и с времето и двете биха се отпуснали и приели взаимно и ако не първи дружки, поне биха си живели спокойно заедно.
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено Изображение
Аватар
serena70

Мнениеот joro70 » Пон Мар 20, 2017 11:42 am

Здравейте,
Две от моите котанки са родени и живели само в апартамент и никога не са излизали навън. За тях външния свят е толкова страшен и непонятен че само като отворя прозореца и се крият под дивана.
За плашливо и свито коте , живяло години в апартамент , рисковете са много големи ако бъде изхвърлено навън. А и то едва ли ще е "съгласно" да е навън - най вероятно постоянно ще стои пред входната врата и ще мяучи.
Доколкото разбирам и двете котки са женски. При две женски възрастни котки от най голямо значение са характерите на животните . И постепенното запознаване. В първия момент като се видят две непознати котки в 90 % първо се изучават с поглед и мирис от разстояние , след това се съскат , зъбят и плашат . Рядко има любов от пръв поглед :D -( но пък може да уцелите джакпота.) Но постепенно ще свикнат .
В момента при мене са пет момичета - на различни години и от различни места.Някои родени в къщи , някои прибрани от улици и дворове.( и два котарака в добавка- :shock: - за по-интересно).
Отношенията им са доста сложни. От постоянно гушкане и близане една друга - до кръвнишки погледи и заобикаляне от далече.А и всяка е различна като характер и темперамент - от много плашливи и свити , до непоправими диванета.
Така че заредете се с търпение , и се занимавайте и с двете докато свикнат . Показвайте на своята котка че за вас все пак тя е любимка , не я пренебрегвайте , за да няма ревност. От друга страна й покажете че и другата котка е важна за вас , че и нея ще я галите и на нея ще обръщате внимание . Слагайте им повечко храна .- за да разберат че не са заплаха и конкуренция една за друга .
В началото ако може да са разделени, но така че да могат да се виждат - мрежа , стъкло .
viewtopic.php?f=10&t=821 -тема по въпроса от този форум.
-------------
Дано вашите познати имат наистина основателна причина, за да се разделят с нея

Серенка, то каквато и да е причината , щом си изхвърлят котката , значи за тях е "основателна", колкото и глупава да звучи за някой друг- хора всякакви :? . Та дори и това " ... Да не направи нещо на бебето!". Е това не го разбирам :( !!! Като се роди синчето , вече си имахме котки . И детето си беше супер, и котките също. Никакви проблеми не сме имали.
joro70

Мнениеот Kot » Пон Мар 20, 2017 1:06 pm

На мен ми се струва, че по-скоро бебетата са по-голяма напаст и може да направят нещо на котката :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=ebdA0HkDcdw
Тука има един огромен рижав котарак, гледал съм го и в други клипове, бебето най-редовно спеше отгоре му, сигурно е много досадно. :mrgreen:
Не знам кой е създал котката, но е направил много добре!
Аватар
Kot

Мнениеот no_name333 » Пон Мар 20, 2017 1:47 pm

Здравейте,
Благодаря за изчерпателните отговори и изказаните мнения :)
Относно животът навън - ясно е , че в началото ще е стрес, дори и да не е страхлива котка (а в случая тя е)- така че стресът ще е по- голям.
Но аз се чудя дали ще успее изобщо да живее навън, в смисъл да се приспособи или е загубена .

Serena70 - виждам ,че сте доста нясно с отглеждането на повече от една котка, благодаря за съветите , предполагам че имате опит, вероятно котките от аватара са ваши- големи сладури са :) И аз съм на мнение, че трябва да стане постепенно, под наблюдение с осигурени подходящи условия - две тоалетни, достатъчно храна, непрекъснато наблюдение първите дни,внимание и любов и за двете по равно, постепенна среща- първо само визуална, свикване с миризмите и опознаване на териториите, а не изведнъж агресивно, за да няма ексцесии.
Относно причината за котката- да, основателна е, не става въпрос за каприз или бебе, те самите търсят най- подходящия вариант за самото коте , така че да могат да го проследяват и виждат , не искам просто да се отърват от него :)

Joro70, със сигурност рисковете са големи - както за него, така и от външната среда. Там, където би могло да отиде - ще бъде пускано и вътре,ще има кой да го храни, обича и да се грижи за него, няма да бъде само навън, но все пак основно ще е дворна котка, т.е. рисковете на външната среда си остават. Да не говорим, че самата котка чисто физически не е много едра, ако това има значение в случая :)
Знам, че ако я взема вероятността за любов от пръв поглед граничи с 0 , но все пак се надявам в рамките на седмица- две да се приемат :) Два пъти сме имали гости за около час с друга котка и веднъж с куче - резултатът не беше добър- първия път беше с котарак, който мойта писана веднага подгони из апартамента. А втория път беше с малко коте, от което тя толкова се уплаши( макар че то не я закачаше изобщо), че се скри и изобщо не се показа. С кучето - настръхна уплашено и започна да съска, а то така искаше да си играят :) Но все пак тук говорим за срещи в рамките на 1 час, не са продължително пребиваване. Голямото ми притеснение е това- да не би дори с подходящите методи и средства, с нужното внимание и след достатъчен период на приспособяване, въпреки това да не станат нещата. Предвид възрастта на моята писана и това, че досега не е делила нищо с никого :)
Като чета вашия пост и започвам да си мисля, че искат- неискат се приемат - щом при Вас 7 котки с различни характери си живеят без сериозни проблеми.
Четох доста в нета - и по въпросите за адаптацията навън, и относно съжителството на две котки, включително и темите в този форум. Тъй като тук намерих най- изчерпателни мнения и съвети от потребители с опит в тези начинания се насочих да пусна тема тук :)

Ще се радвам , ако още някои имащ опит по един от двата казуса да изкаже съвет или мнение :)
no_name333

Мнениеот natispain » Пон Мар 20, 2017 2:42 pm

Кастрирани ли са? Ако са кастрирани ще бъдат по-малко териториални.
Аз имам 3 женски котки. Много се обичат, но всяка следваща беше бебе като идваше.
Обаче ако ги запознавате бавно има голяма вероятност да се харесат.
Не пускайъе веднага новата при старата, във форума има постове за запознаване на две котки.
Заслужава си да я спасите и вашата котка да си има другарче.
Аватар
natispain

Мнениеот serena70 » Пон Мар 20, 2017 2:56 pm

:) Е чак доста наясно не знам дали съм, иначе да, у дома живеят трите от аватара, че и още две :D но всяка нова е била бебе на 2-3 месеца, с изключение на последната, която беше на половин годинка, когато я присъединих към отбора. У нас цари спокойствие, мир и любов, за което допринасят страхотните им характери, а освен това само една не е кастрирана засега, по здравословни причини. А и аз съм с тях доста време, занимавам ги, понякога туширам напрежение, ако понякога възникне, докато щуреят. Много е важно спокойното, мирно и търпеливо отношение на стопанина към тях и това да им обръща внимание, за опознава особеностите на характерите им и да умее да общува с тях чрез хранене, игра, ресане, говорене и въобще по всякакви начини, каквито котката допуска и предпочита. Желая ви успех и да се сдобиете с още едно другарче, аз винаги съм била на мнение, че две котки е много по-добре от една, те си правят компания, не се чувстват самотни, когато стопанинът отсъства, общуват си на техния език.
Аватар
serena70

Мнениеот no_name333 » Пон Мар 20, 2017 3:46 pm

Да, кастрирани са.
Да, именно, били са бебета, а тук говорим за зрели котки- с вече формирани характери.
Знам че си заслужава и затова съм в голяма чуденка какво да правя- дали да я занесат на открито и да си живее там ( с рисковете на външния живот), или да я взема при мен ( с риск моята да не я приеме , да я гони и драска) .В такъв случай означава животинката да се разказва напред- назад, което също е голям стрес. От тези съображения, въпреки моето желание за осиновяване, не знам кое е по- добре за самата животинка.
И аз съм на мнение, че две котки е по- добре от една :) Но моята е на 9 години и вече характерът й е предполагам, че характерът й вече е доста закостенял :)

Serena70 , natispan- при самото запознаване случвало ли се е да има агресивни прояви и как сте се справили с тях ?
no_name333

Мнениеот joro70 » Пон Мар 20, 2017 5:11 pm

Колкото и да умувате и да четете съвети и мнения-според мен няма стопроцентова гаранция как точно ще реагират котките. Както казах - моите са събирани по различно време и на различна възраст- една на 6 год, друга е родена в къщи , трета на година и половина , сивото - на три месеца , единия котарак на две години и отгоре- никоя не е била кастрирана в началото - кастрираха ги в последствие. Да, научиха се да живеят заедно , коя по-леко , коя по трудно- сивото коте например , въпреки че е ужасно досадна, палава и закачлива успя да омагьоса всички буквално за часове. А трицветката трябваше да я държа отделно цяла седмица , докато спре да съска. Но в сравнение с цирковете на двата котарака , просто момичетата бледнеят ...
Така че не се чудете. Заредете се с търпение и упорство и пробвайте. Може да се получи , а и ако имате достатъчно желание най-вероятно ще се получи.
joro70

Мнениеот serena70 » Вто Мар 21, 2017 11:27 am

При мен агресивни прояви не е имало. Нормално е в процеса на запознаване и привикване да се чуе хъскане, съскане, ръмжене, тупкане с лапа, леки шамарчета. Въпросът е да не се гонят да се бият, всичко друго е преодолимо с времето. Все пак всяка котка си има лично пространство и проявите, които посочих, са именно с цел новопристигналият да бъде информиран за границите и докъде може да се доближава. С времето може да възникне и близост. Различните котки според своя характер и този на новодошлия имат различно време за свикване и приемане, примерно моят най-голям котарак прие второто коте (женско) за три дни и до ден днешен се обичат, но при третото коте (мъжко) беше необходим цял месец, докато посвикне, като през този месец агресия не е имало, а просто беше недоволен, не е ходил да го бие и преследва.
Според мен поне трябва да опитате да вземете второто коте и с времето да ги сближите, мислете в тази посока, а не дали да оставите да я занесат в двора. Докато не се опита, няма да стане ясно как ще е, така че съберете смелост и опитайте. Щом са кастрирани и двете, шансовете за добро развитие са доста по-големи, стискам палци и успех! Пишете как се развиват отношенията, като я вземете.
Аватар
serena70

Мнениеот no_name333 » Пет Мар 24, 2017 12:00 pm

Здравейте,
Да, наистина няма как да се каже, преди да се опита, никои не може да предвиди как ще реагират.
joro70, serena70 - ако се вземе решение котето да бъде взето, трябва да се опита, питах и някои ветеринари като по- опитни и компетентни - и там отговорите на различни, така че явно трябва да се пробва " на терен" :) Благодаря за отговорите, когато има развитие по въпроса, ще пиша :)
no_name333

Назад към Грижи за котките. Съжителство и дресировка