Ежедневна грижа за котката

Проблеми възникващи в съжителството Ви с домашния любимец. Дране на мебели. Уриниране не където трябва. Котките и децата, котките и бабите, котките и телевизора...кой командва?!

Ежедневна грижа за котката

Мнениеот Сънни » Съб Сеп 06, 2008 7:52 am

Обикновеният груминг е необходим за всички породи котки и е достатъчно прост. Състои се в грижа за ноктите, ушите, поддържане на здрава космена покривка. За персийците (дългокосместите котки) е необходимо повече време.

1. За да изглежда котката красиво е необходимо да получава балансирана храна. При правилно хранене проблемите с козината и очите намаляват. Витамините се дават, отчитайки цвета на козината: с калций и морски водорасли за животни с бял, кремав и син цвят – по 3 таблетки калций и 1 морски водорасли на ден; за черни, червени, костенуркови и табби – 1 таблетка калций и 3 с морски водорасли.
Ако давате домашна храна трябва да давате по 2-3 капки комплексни витамини (А, В, Е). Сухата храна би трябвало да съдържа достатъчно от тези вещества.
Груминга започнете от 1.5 месеца и ще се избавите от бъдещи ухапвания и драскотини. Котенцата много лесно възприемат ресането като игра – опитват се да хванат или захапят гребена или ръката на стопанина. Ежедневното разресване стимулира кръвообращението и подобрява състоянието на кожата и козината. Премахват се мръсотия, омазнявания, опадали косми и мъртва кожа.
Един път седмично преглеждайте ушите. Ушната мида трябва да бъде чиста, без отлагания и наранявания. С тампон внимателно почистете слуховия канал.

Подстригване на пискюлчетата на ушите и ноктите
Обърнете внимание на ноктите. Разслоението им показва неправилно хранене, а зачервяване и люспи в основата на нокъта може да бъде признак на гъбички. Добре е ноктите да се постригват 1 или 2 пъти седмично с нокторезачка. Режете само края, за да не нараните кръвоносните съдове и чувствителните нерви. Извършвайте рязането като милвате и разговаряте с котката. Насилието е недопустимо. Стърчащите косми по ушите ги подстрижете за да придадете закръглена форма на ухото.
Изображение
Грижа за очите
При персийците и екзотите е важно да се следи за състоянието на очите. При здрави котки няма усилено сълзене и следователно и слъзни петна. За да бъдат очите ясни, широко отворени и блестящи е добре предварително да се почистят с подходящ разтвор и да се сложат капки (0.25 % левомицитин) или “Визин”. При гнойни секрети се консултирайте с ветеринар и изберете подходящ антибактериален препарат. Обработката на очите не се прави с памук или тампон защото се травмират от влакънцата и сълзенето се увеличава. Използвайте салфетки или кърпички.

Сега за козината
Основно се свежда до постоянно ресане и системно къпане. Някои съветват да се реши всеки ден, а да се мие веднъж на 6 месеца. Други въобще не решат, но къпят котката всяка седмица. Струва ми се, че всяко животно изисква индивидуален подход.

1. Необходими инструменти за поддържане на козината
- метален гребен с редки зъби, не нараняващи кожата
- комбинирана четка от естествен косъм и метални зъби с антистатическо покритие или четка от естествен косъм (може и такава за почистване на дрехи)
- за очите – мека, бързо попиващ влагата плат или книжни салфетки.
- спрей за продухване на козината и кондиционер с протеин за козината или специален антистатически спрей. Ако нямате може да използвате слаб (0.2-0.3 %) разтвор на лимонена киселина в спрей.
Процедурата по разчесване започва с това, че сядаме пред телевизора и милваме котката. Когато се отпусне, вземаме гребена и пристъпваме към работа:
1. Покрай врата и бузите решем към главата
2. Гърдите – от лапите към брадичката
3. Гърбът – от опашката към главата
4. Лапи. Слагаме котката по гръб и започваме от задните лапи. Придържайки ги разчесваме “панталоните” от лапите към опашката.
5. Коремът и отстрани по посока към опашката
6. Вдигаме предните лапи и разчесваме около тях
7. Опашката без причина да не се пипа. Там много трудно се възстановява козината при повреда.
8. Обърнете котката по корем и оберете с комбинирата четка пропуснатите и опадали косми. Съвет – не използвайте пуходерка – по-лесно е да загубите козината отколкото да я възстановите.
9. Ако имате спрей може да го използвате. Протеиновия кондиционер 1 път седмично от 15-20 см разстояние, дайте му време да изсъхне.
Изображение
Кондиционер след ресане или разтвор на лимонена киселина използвайте ежедневно. Това ще придаде блясък и жизнен вид на кожухчето на вашия любимец.
Сплъстяванията се разчепкват и разресват внимателно. Само в краен случай вземайте ножицата. Подстригването на фитили и топки разваля външния вид на дългокосместото животно, а за кълърпойнтите то е недопустимо защото на остриганите места изниква по-тъмна козина.

Къпане
Всяка домашна котка трябва да се къпе, независимо дали участва в изложба или не. А персийците с тяхната плоска муцуна и къс език просто не могат сами да се поддържат. Те се мият най-малко 1 път месечно, а екзотите – 1 път на два месеца.

За къпане е необходимо да имате:
- 2-3 хавлии, добре попиващи влагата
- сешоар, нека бъде не особено шумен, за да не плашите котката, с регулиране на скоростта и температурата
- гребен с редки зъби
- пудра, детските не стават защото съдържат оризово брашно, което след лизане попада в стомаха и предизвиква разстройство.
- шампоан. За първо миене се използва разтвор на обикновеното веро за съдове – “Бинго” с лимон, “Пур” и др. За всекидневно къпане се препоръчват специалните шампоани на основа на морски водорасли и билки. За черни и бели котки за второ миене се използват специални оттенъчни шампоани.
Котката се къпе с помощта на подвижен душ. Температура на водата 38-40 градуса. Намокрете котката и нанесете шампоана. Разтъркайте и много хубаво измийте, внимавайте да не попадне вода в ушите или носа на котката. Особено внимание отделете на предните лапи, брадичката, а при възрастни животни и на опашката.

Сушене
След като сте измили 3 пъти котката – с верото, шампоана и балсама, вземете хавлията и завийте коткта, трийте до сухо, предварително включете сешоара да не плашите излишно котката с шума. Сушенето е в същата последователност като разресването.
Ако котката се плаши от сешара започнете сушенето и разресването от гърба и после жабото. Нанесете на влажната козина пудра, тя ще обере излишната влага и ще придаде мекост на козината. Изсушете до сухо да не се образуват фитили и топки. След няколко часа нанесете протеиновия спрей.
Къпането и сушенето на екзотите е по-лесно. При сушенето използвайте масажна четка с антистатично покритие на зъбите.
Съобразете къпането с ветеринарни процедури. Желателно е да се къпе котката един ден след даване на противоглистни препарати. При ваксинация – не по-рано от две седмици след нея.
Котките обичат да вземат слънчеви бани, но имайте предвид, че дългото излагане на слънце променя цвета на тяхната козина. При черните се появява некрасив рижокафяв оттенък.

От ТУК
Аватар
Сънни

Мнениеот Сънни » Съб Сеп 06, 2008 7:56 am

Отделих тази тема като важна,за да може всеки във влязъл форума да я види и прочете преди да пуска нова.Естествено,ако знаете нещо полезно споделяйте :wink:
Аватар
Сънни

Мнениеот vivian » Чет Ное 20, 2008 11:20 am

Не знам, нашият ветеринар ни съветва да не къпем нашия полуекстремал Пухчо, за да не го простудим сега, а и въобще каза, че котките вкл. и персийските трябва да се къпят много радко, тъй като 1. те се почистват сами и ако не могат да го правят значи не са здрави и 2. по козината им има специален секрет, който не бива да се маха. Същото го потвърди и още една ветеринарка. И двамата са отлични лекари, даже ги има в класацията някъде в този сайт, струва ми се. Единствено потвърдиха за ресането, което е много полезно за кръвообращението и доброто самочувствие на котката, не само за красотата й.
vivian

Мнениеот luckyssstar » Чет Яну 08, 2009 4:35 pm

лелеееее, това къпане как не го обичаме....След всяка баня има поне час сръдня.... :D
А сешоарът е най-омразното нещо, което може да види котешкото око на моя косматко!!! :D
I was born under a lucky star!!!

Изображение
Изображение
Аватар
luckyssstar

Мнениеот tediata » Чет Яну 08, 2009 5:28 pm

на нас ветеринарите сьщо ни казаха че не е препорьчително кьпането с вода и затова взехме сух шампоан
Аватар
tediata

Мнениеот Сънни » Чет Яну 08, 2009 10:16 pm

Сухия шампоан се задържа по кожата и се спарва....може да ви докара гъбички.И на нас ветеринаря ни е казвал да се къпем веднъж на 3 месеца,но за хубава козина е наложително къпане на поне 2 седмици с качествен шампоан и хранене с хубава храна.Много ветеринари си нямат идея какво е да отглеждаш персийска котка.Козината им много бързо се заплита и омазнява.А повярвайте ми,че котето се чувства много по-добре след свършването на процедурите.При къпането падат много от мъртвите косми,които персийката иначе докато се ближе ще погълне и ще повърне.Космената покривка олеква и става лъскава. :wink:
Аватар
Сънни

Мнениеот panterkata123 » Чет Яну 08, 2009 10:38 pm

моята персийка я къпя всеки месец и няма никакъв проблем със здравето засега. аз мисля че щом в дома ти е топло и котката стои постоянно на топло не би трябвало да има проблем.
Аватар
panterkata123

ако някой може нека да ми каже?

Мнениеот hristomirka » Съб Фев 07, 2009 7:12 pm

моето котенце е на четири месеца и половина след една седмица ще стане на пет месеца,но още не сме я къпали.Докторът ни каза,че е малка,но пък аз си мисля че вече е време да я изкъпем.Ако някой може да ми каже кога за първи път е добре да се изкъпе нека ми отговори?И след това вече на всеки месец или как сащто не знам?Благодаря ви!
hristomirka

Мнениеот panterkata123 » Съб Фев 07, 2009 7:21 pm

откакто взех Мади всеки месец я къпя. на 2,5 месеца я изкъпах за първи път. Добре е да вземете шампоан специално за персииски котки.
Аватар
panterkata123

Мнениеот hristomirka » Съб Фев 07, 2009 8:27 pm

panterkata123 мерси много,значи и е време да я къпиме,ама то щте е нещто страшно,тя въобщте не обича да се мокри,даже не обича да я държиш в ръцете си.Но другата седмица щте я водиме на да ч теглят и да им дадат лекарство за паразитите и след това щте се пробваме да се изкъпем :)
hristomirka

Мнениеот ira67 » Пон Фев 09, 2009 2:18 pm

Ако от малко не го научиш да понася кьпане после забрави за това нещо.И на моят не му харесва,обаче стои и трае.Аз го слагам на хльзгави плочки ако ще да рита с краци, далече неможе да избяга., гребеше на едно място и накрая се предаде и сега нямам проблем.Но мьсля че кипане през зима на 3 мес. достаточно.Лято кипам ведньж месячно.
Мьрчо
Аватар
ira67

Мнениеот safka » Пон Фев 09, 2009 2:57 pm

Здравейте и от нас и ние сме така с къпането хич ама хич не ни харесва вчера се къпахме и станах цялата вода скача не мога да го удържа ама пак не стана на неговото изкъпахме се и толкова.А имам и друго коте то милото стои и не мърда ама много мяука и така с него къпането е по спокойно.
Аватар
safka

Мнениеот dani » Пон Фев 09, 2009 3:20 pm

незнам дали сте забелязали,обаче ми направи впечатление че като я къпя с по-топла вода немога да я удържа,но когато е по-хладка т.е. леко по-студена от тази с която аз се къпа седи мирна :roll:
Аватар
dani

Мнениеот panterkata123 » Пон Фев 09, 2009 5:06 pm

Мади е свикнала и стои. проблема е след това. не знам за вашите котки, но моята след всяко къпане ляга под климатика и започва едно лизане. цялата се изкъпва сама отново. въпреки че я къпя всеки месец до сега не е имала никакви здравословни проблеми. другото което трябва да знаете е че след къпане задължително трябва да я подсушите със сушоара. докато я сушите гледайте да е на най-ниската степен и го дръжте по-надалеч от котето да не го изгорите.
Аватар
panterkata123

Мнениеот hristomirka » Вто Фев 10, 2009 12:30 am

а бихте ли ми казали освен с шампоан,след това нещто друго слагате ли като балсам за котки или не знам?За по-лъскава и бляскава козинка или не?Дано не ни изподраска,ама няма как трябва да се капем,не може то така :lol:
hristomirka

Следваща

Назад към Грижи за котките. Съжителство и дресировка