Грижи за малко котенце

Проблеми възникващи в съжителството Ви с домашния любимец. Дране на мебели. Уриниране не където трябва. Котките и децата, котките и бабите, котките и телевизора...кой командва?!

Re: Грижи за малко котенце

Мнениеот serena70 » Пет Юли 24, 2015 9:11 pm

Във ветеринарните клиники се продава мляко специално за малки котенца, и си кастрирайте котката, за да не ражда постоянно :evil:
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено Изображение
Аватар
serena70

Грижи за малко коте

Мнениеот Fatme17 » Чет Авг 20, 2015 4:36 pm

Здравеите!Преди 1-2 дена намерих едно коте на улицата, беше много гладно и реших да го взема.Дадох му прясно мляко но не искаше да яде после разбрах че още не вижда и започнах ,да му давам със една спринцовчица.След няколко дена започна да се пооправя и започна да яде по -повече .Но сега незнам какви ежедневни грижи да полагам за него.Благодаря предварително!
Fatme17

Мнениеот Дана Сирязева » Пон Юни 13, 2016 7:04 pm

Здравейте,
Намерих коте на около два месеца.Моля кажете ми какво да правя.Дадох му гранули и яде.Ако може ми кажете какво да правя.Благодаря предварително. :D
Дана Сирязева

Мнениеот animalprograms » Пон Юни 13, 2016 10:34 pm

Ако котето е здраво, грижите са свързани главно с пълноценното му изхранване и предпазването му от инциденти, свързани с балкони, прозорци, ядене на отровни цветя, найлон, конци и т.н. Аз бих изкъпал котето добре, ако ще го отглеждам у дома. Ако забележа бели "личинки" във фекалите, бих поискал вътрешно обезпаразитяване от лекар. Ако давам гранули, бих редувал това с прясна храна --комбинация от месо и черен дроб.
Аватар
animalprograms

Мнениеот potrebitel » Сря Мар 29, 2017 5:13 pm

Здравейте,
Намерихме вчера коте на около 20-30 дни,стояло е цял ден на сянка и най вероятно без храна.Привечер беше на ветеринар,днес по обяд също.Проблема е че не яде откакто е прибрано.Има шише топла вода,има адаптивно мляко има 3 вида котешки бебешки пастет,ставахме нощем да му сменяме водата и да се мъчим да го храним със биберони спринцовки с пръсти с какво ли не-не иска.Днес му биха 4-5 инжекции за дехидратация , стериод и антибиотик ако има възпаление на белия дроб.Последната не помня за какво беше.Уговорката с ветеринаря е ако оживее до утре пак да му го занеса и всичко щяло да е ОК,т.е. днес ако оживеело щяло да живее.излизаше му някаква слуз от носа малко след инжекциите и оттогава киха ,после спа , будих го да му давам да яде - не иска,пак спа пак го будих и сега пак същото.Минаха 6 часа от инжекциите и пак не ще.Вчера поне близваше но днес и насила не ще.Та ако имате идеи как да го накараме да яде ще е супер,че му има нещо то е ясно но все трябва да има начин да го прилъжем.
Последна промяна potrebitel на Сря Мар 29, 2017 5:23 pm, променена общо 1 път
potrebitel

Мнениеот serena70 » Сря Мар 29, 2017 5:22 pm

Щом не иска само да се храни, вариантът е с котешки биберон, продават такива във вет. клиники, той като размер е подходящ. Може с адаптирано мляко за котета бебета, разтворено в леко топла вода, или пък пастет, размит пак в леко топла вода, за да стане по-течен и да минава през биберона. Може леко топъл пилешки бульон (от сварено месо) пак с биберон. А иначе как се държи, омърлушено ли е или реагира на заиграване? То е съвсем малко още, доколкото разбирам не е ясно колко време е било без майка си и без храна, вода и топлина. Дано не е нещо по-тежко и до ден-два да почне да се храни и да се почувства по-добре.
Аватар
serena70

Мнениеот potrebitel » Сря Мар 29, 2017 5:28 pm

Биберона и млякото са котешки,изобщо всичко му е котешко каквито трябва да са по препоръка на ветеринарите-ние досега не сме гледали домашни любимци.
Не е игриво, това е лошото че оклюмва все повече и най логичното е че разбира се трябва да яде но не мога да го накарам.На моменти опитвам малко по hard и пак не иска.Иначе има сили да се опъва.да допълня за корема-постоянно се гали с влажен памук,пишкало е 3 пъти от вчера но не е акало..предполагам пак защото просто трябва да има какво да изаква...?
potrebitel

Мнениеот serena70 » Сря Мар 29, 2017 5:36 pm

Вероятно досега не се е хранило с друга храна освен майчината кърма, все още не е захранено, затова да се дърпа. Другият вариант е да няма апетит заради болест. Не е добре, че е оклюмало, но може да е заради това, че е откъснато от майка си и само. Опитвайте се да му създадете усещане за топлина, говорете му тихичко, галете го. А за да има повече успех, биберона го пъхвайте лекичко отстрани в устата му, не отпред, за да не се задави. Котешко мляко с топла вода би трябвало да не отказва чак толкова, ами бъдете деликатно настоятелни и не спирайте да опитвате, то горкото няма друг шанс освен вас. Лекарят казал ли е какво количество течна храна горе-долу на ден би следвало да поема? И въобще нищо ли не успявате да му вкарате?
Аватар
serena70

Мнениеот potrebitel » Сря Мар 29, 2017 8:04 pm

Нищо не иска да,най-вече мляко.Пастета го близваше вчера.Ходихме на трети ветеринар(за 24 часа) и там успяха да му дадат течни храни и витамини течни.За мое изумление и като се прибрахме в къщи съпругата успя да му даде една спринцовка пастет с топла вода..Може пък в мен да е бил проблема-дано.Все пак това беше най-успешния опит засега и ни обнадежди,но разбира се сме отворени за всякакви предложения.Пак казвам не сме гледали никакво животно досега.
potrebitel

Мнениеот joro70 » Чет Мар 30, 2017 8:24 am

Здравейте,
potrebitel , как е котето ? Има ли още секрет от нослето. Докторите разбраха ли дали е болно котето и от какво ?
Преди време черния ми котарак не искаше да се храни , тъй като имаше херпес(раничка на езика), но той все пак на възраст е доста по-голям .
joro70

Мнениеот potrebitel » Чет Мар 30, 2017 8:59 am

Здравейте,секрет вече няма.Но продължава да киха често и най-вече след хранене.Цели три пъти яде от снощи което е рекорд.Не е акало,напъва се но явно нещо го мъчи.Тук да кажа че се напъва и с наша помощ разбира се,разтриваме с мокър памук корема.Разбрах че носа е своебразен показател за здравето на котето-ако е студен е ОК,ако е топъл е кофти.Нашия е студен.Сега пак спи,това нормално ли е?Имам предвид че основно времето отива в сън.След снощния преглед резултата за възрастта е 2:1 за 20-дневно коте или съвсем скоро прогледнало.Днес пак е при ветеринаря дето му би инжекциите и ако всичко е наред отива при човек дето ще го гледа.
Ако знаете трик за изкаване освен стандартния казвайте овреме че тук по-хуманно ще стане,иначе ветеринаря евентуално ще свърши тая работа.
potrebitel

Мнениеот Radanova_a » Пон Май 22, 2017 8:53 am

Здравейте! Когато гледате новородено или малко коте имайте предвит че то е много податливо на инфекции защото има много слаба имунна система т.е котето е податливо на различни влияния от типа вируси и др. Обикновенно при малки котета изваждането по голяма нужда е доста уграничено ако сте разбирачи би трябвало да го знаете а ако не сте ви казвам браво че сте се впуснали в това приключение но да се върнем към темата за грижата
Radanova_a

Малки котенца - хранене, ваксинация, болести и зарази

Мнениеот Calikasu » Съб Юли 08, 2017 2:05 pm

Здравейте,

Гледам 1 3-месечно и едно 2-месечно коте в къща на село.
Досега са хранени с обикновена храна за възрастни котки на вече купих бебешка суха храна на Уискас и паучове - с говеждо и пилешко, също витамини за гладка и лъскава козина.
Какво мислите за тази храна и колко често да я давам като лакомство?
Също се чудя за обезпаразитяването - продадоха ми таблетки за възрастни котки, но нищо за бебета и сега се чудя дали да им дам, а съм изключително притеснена от наличие на вътрешни паразити - все още ги пипам само с ръкавица, за да не ме одраскат или ухапят и после да прихвана нещо.
Какви болести биха могли да предадат котките? Как се случва това?
А какво е мнението Ви за къпане на коте? Аз вече изкъпах едното, но след банята не спира да се ближе. Не знам на какво се дължи това.
Имам толкова много въпроси, защото гледам котки за първи път и се притеснявам да не сгреша някъде във възпитанието им.
Колко горе-долу ще ми излезе външно и вътрешно обезпаразитяване на котето и профилактичен преглед(кашля и киха)
Благодаря предварително!
Calikasu

Re: Малки котенца - хранене, ваксинация, болести и зарази

Мнениеот joro70 » Нед Юли 09, 2017 2:43 pm

Здравейте ,
писано е доста във форума за отглеждане на малки котета, поразровете се в по-старите теми. Има и доста инфо и в други сайтове.

Мисля че Уискас не е добър избор- Много рекламирана , много овкусена , но като качество е много назад.
(Както и подобните на нея КитеКат , Кошида , храните на Кауфланд и Била и други измислени "марки ")
А и продължителното хранене с уискас не се отразява добре на здравето на животинките, поради съдържанието на доста изкуствени съставки , консерванти и оцветители, може да доведе и до пристрастяване. Има доста по добри неща , които са на същата цена . Напр. Carocrock , Josicat на Josera , Катшоу и тн. ( лично за себе си отдавна съм решил че спестените от качествена храна пари след това ги давате за лечение - така че моите ги храня с премиум клас от реномирани марки- Hills , Royal canin , и т.н. )
Къпането не е особено препоръчително , и ако се налага се използва специален шампоан . Използването на сапун или обикновен шампоан и честото къпане увреждат козината на котката. Като се ближе с грапавото си езиче тя разресва ,почиства , и овлажнява козината си.
Съветвам ви най добре да ги занесете за преглед във ветеринарна клиника , там за вътрешно обезпаразитяване на малките котета се дава паста. Имайте предвид че препаратите за обезпаразитяване не са универсални - т.е. за различни паразити се препоръчват различни препарати.
А и те не са съвсем безвредни.
joro70

Предишна

Назад към Грижи за котките. Съжителство и дресировка