Грижи за малко котенце

Проблеми възникващи в съжителството Ви с домашния любимец. Дране на мебели. Уриниране не където трябва. Котките и децата, котките и бабите, котките и телевизора...кой командва?!

Грижи за малко котенце

Мнениеот themtrx » Чет Окт 21, 2010 5:31 am

Здравейте, скоро видиях, че котката която се въртеше около блока ни е родила. След 1-2 седмици забелязах, че не храни едно от котенцата, но помислих, че ще се оправят и онзи ден видях, че котенцето е станало много кльощаво и едвам се държете на крачетата и на всичкото отгоре беше силен дъжд и котката беше посредата на една локва. Знаех, че като е толко малко не трябва да го взимам, но просто нямаше как. Взех котето, отначало беше стреснато, но след това вече се поотпусна и го нахраних с прясно мляко. Така 1-2 дена и започна да си стъпва стабилно на краката, докато онзи ден спря да яде. Не иска нито мляко, нито месо, нито нищо. Сега насила с една спринцовчица му капвам леко в устичката млекце, но незнам дали проблема е, че още е твърде малко, дали пък го храня неправилно или нещо се е разболяло ? А и да допълня, че много, много не иска да се движи и само спи, все гледа на много топло да се завре, макар, че в апартамента ни винаги си е доста топло понеже и аз съм зиморничав, температурите вкъщи не падат под 25 градуса.
themtrx

Re: Малко котенце

Мнениеот xrisi95 » Чет Окт 21, 2010 7:16 am

Няма нищо по-лесно от това да отгледаш малки котенца. Успокой се!
1.Купи си от аптеката две спринцовки от 2-3 кубика /без иглите, разбира се/. По-големите са трудни за боравене.
2.Купи им и добро сухо мляко.
3.Приготвяш млякото с телесна температура. Нито по-студено, нито по-горещо. За целта капваш малко върху опакото на ръката. Като за бебе.
4.Напълваш спринцовката с млякото.
5.Капваш от млякото върху муцунката на котето и го оставяш да го оближе само. Така ще разбере, че спринцовката не е страшна и ще ти позволи да му отвориш устенцата.
6.Спринцовката се държи отстрани на устата на котето, ако я поставиш срещу нослето, има вероятност мъничето да се задави.
7.Впръскваш с буталото малко мляко и изчакваш котето да преглътне. После пак.
Постепенно ще усетиш ритъма, с който котето преглъща и всичко вече ще е лесно.
8.На малко коте за едно хранене са достатъчни около 2-3 кубика мляко от спринцовката.
Сега ще са много гладни и може би е добре да им дадеш само толкова мляко. После сами ти показват когато са нахранени. Просто отказват повече да гълтат.
9.Като ги нахраниш, оставяш ги да спят на сухо, меко и топло местенце. За тази цел използвах успешно волиера за вълнисти папагалчета. Поне знаех къде ще ги намеря със сигурност, щото се разпълзяват наоколо и е опасно за тях.
10.Спят 2-3 часа. Напишкват се и писват. Следва почистване и пак хранене.
11.Добре е да ги погалваш по коремчетата, както би правила майка им с езичето си.
12.С това привършва цикъла. Повтаря се на всеки 2-3 часа. Ако не пазиш тишина, може и по-често.
Честити бебета. Сега ти си им майката.
Дано истинската майка се завърне!
Пиши как се справяш. След мен ще се включат и други със съвети. Успех!
Сега действай бързо!

От тук - http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Bo ... &view=&sb=
Последна промяна xrisi95 на Вто Окт 26, 2010 9:44 am, променена общо 1 път
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
xrisi95

Re: Грижи за малко котенце

Мнениеот zlatabani4ka » Вто Окт 26, 2010 9:15 am

Да не забравим, че трябва да им масажираш коремчетата и дупетата с влажно памуче в кръг, за да могат да се изхождат! Сухото мляко или бебешко или специално за малки котета, в никакъв случай прясно краве мляко! За коремчетата зависи от това колко са големи, ако са към месец примерно вече няма нужда! Успех
Аватар
zlatabani4ka

Мнениеот vicktorinox » Пет Дек 17, 2010 6:45 pm

Здравейте,
Аз и тук да попитам това с коремчето и дупето , колко трябва да е малко котето питам за коте поне на месец,месец и половина ????
Аватар
vicktorinox

Помощ за новото попълнение!

Мнениеот Tomi12 » Вто Май 17, 2011 7:06 pm

Здравейте!Днес едно малко котенце сигурно на 20 дена се появи у нас!Женско!Сега незнам как да се грижа за нея,защото не съм отглеждала малки котета/всъщност мисля че е на окола 10 дена/та помогнете със съвети,защото си нямам и представа какво да правя! :?
Изображение
Аватар
Tomi12

Re: Помощ за новото попълнение!

Мнениеот serena70 » Вто Май 17, 2011 8:30 pm

Най-важното е да му е топло, мъничко е още и не може да регулира само телесната си температура - осигурете му място с топла завивка, ако трябва затопляйте с бутилка с топла вода или одеяло. За хранене може да потърсите от вет. клиника или кабинет специално мляко за малки котета, имат и специални малки биберончета и шишета за малки котета. Мисля, че храненето трябва да е на три часа по мъничко, но не мога да уточня в момента точното количество за едно хранене. След хранене трябва да се масажира лекичко коремчето с леко навлажнена кърпа, за да се стимулира перисталтиката - майката го прави чрез близане. Трябва да е в спокойна обстановка, без много шумове, и не го оставяйте само прекалено дълго, за да чувства контакт с друго живо същество. За всеки случай утре може да се консултирате и с ветеринар.
Котето прогледнало ли е вече и как толкова мъничко се е появило при вас?
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено Изображение
Аватар
serena70

Мнениеот Tomi12 » Сря Май 18, 2011 8:04 pm

Мъничето почина...
Изображение
Аватар
Tomi12

Моля за помощ и съвет

Мнениеот tony63 » Чет Май 19, 2011 8:41 pm

[url]Изображение[/url]
[url]Изображение[/url]
[url]Изображение[/url]
Здравейте на всички!Този мъничък пухчо,намерих днес захвърлен в тревата до един мебелен магазин на булеварда в нашия град.Не знам колко хора са го подминали,но аз не можах.От обяд момченцето е у дома в един кашон на тавана.След обяд бях на работа,но тази вечер се опитах малко да го нахраня с млеко и пасирана храничка от Рокси.Юначето хапна,бях притеснена,че не е акал и пишкал.Преди минутка видях,че поне голямата работа е свършил и дори няма глистички.Много е мъничък,едва стои още на крачетата си.Показах го на Рокси но тя го хъхка,а след като тя е кастрирана февруари месец,не знам дали ще прояви някакъв майчински инстинкт.У дома правиме ремонт и за това сега е на тавана.Едвам Рокси намирам къде и в кой чувал с дрехи е смоткана.А писанчо е прекалено малък за да издирвам и него в бъркотията.Приемам всякакви съвети за хранене, защото с такива мъничета нямам никакъв опит.Независимо,че съм със здравно образование и може би най-възрастната от всички вас.
tony63

Re: Моля за помощ и съвет

Мнениеот xrisi95 » Чет Май 19, 2011 8:58 pm

Ами аз си мисля,че това,че няма глисти в акото не означава,че няма наистина глисти или тения...
Снимките не ми се отварят,но щом е яло от храничката на твоята Рокси продължавай така.На колко е горе-долу?
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
xrisi95

Мнениеот tony63 » Чет Май 19, 2011 9:15 pm

Така като го гледам е може би около два месеца.Не знам дали изобщо е захранвано.А това,че яде е силно казано.По скоро аз го храних.Имам празимек,но не знам 1/4 табл.дали няма да му е много.А и то е само от няколко часа у дома.Утре ще взема някаква храничка за малки котенца и ще видим момченцето как ще се държи.Много ми е мъчно,че е самичък в кашончето горе,но поне за сега не мога да го смъкна на етажа.Може и да се наложи да го подаря по-късно,но просто искам да оцелее.
tony63

Мнениеот malazan » Чет Май 19, 2011 9:26 pm

Според мен няма два месеца.
Като гледам снимките и щом заваля крачетата като ходи е наоколо три седмици.
Добре е да му вземете пастетче за малки котета. От чинийка ще му е трудно да хапва и аз ви предлагам следния вариант.
Взимате кухненска хартия /защото е по-дебела/, прегъвате я на две и в единя й край слагате една супена лъжичка пастетче, като леко го притискате към хартията.
Котенцето го слагате да стъпи на салфетката и го подканяте към пастетчето. Понеже е малък буквално ще изсмуква пастетчето и ще го ближе, ще държи кухненската хартия със собствената си тежест и пастетчето няма да му "бяга". Така можете да повторите няколко пъти докато се нахрани.
Сложете му да има и водичка.
Сега вече и топло, но ако на тавана ви се вижда студено можете да везмете една грейка, да я напълните с топла вода и да му я увиете в одеалцето.
Пожелавам ви успех. Сигурна съм, че ще се справите и малкия мъник ще стане един хубав котарак.
Горд домашен човек на две пухкави момчета :)
Изображение
Изображение Изображение
Аватар
malazan

Мнениеот tony63 » Чет Май 19, 2011 9:33 pm

malazan,благодаря за съветите.Още утре това ще бъде направено.Мъника наистина се опитва лекичко да облизва и захапва храничката от пръста ми.Но иначе доста принудително му дадох млекцето.Много съм притеснена,и дано наистина успея да го порастя.
tony63

Мнениеот дезире » Пет Май 20, 2011 5:50 am

Здравей Тони, котенцето е имало късмет да го намериш. Продължавай да му даваш храна от пръста си, така ще си сигурна, че е хапнало. Мляко му давай със спринцовка, но е хубаво да му купиш бебешко мляко иначе може да получи разстройство от кравето мляко. Празимек 1/4 според мен е много като за него, ако имаш време се консултирай с ветеринар за нещо подходящо за бебета. Не се притеснявай, ще успееш да го отгледаш, проблема е, че като здравен работник си наясно с всички рискове при манипулациите които му правиш и това те стряска. Щом ака и пишка си е голямо успокоение. Успех и пиши новини за сладурчето.
ИзображениеИзображение
Аватар
дезире

Мнениеот gothic_queen » Пет Май 20, 2011 8:26 am

Много е сладко котенцето,добре че си била ти да го намериш,че кой знае какво е можело да му се случи.За глистите-нашите ветеринари не препоръчват да се дава Празимек на толкова малки котенца,като гледам и месец май няма,първо няма и как да го дозираш,трябва да му дадеш някаква мъничка трошичка,питай и ветеринар,той най-добре ще знае.Нашите като бяха на месец им даваха пастичка.За млякото-или сухо за котета-на Beapher кутия от 200гр,струва 12 лв или 'човешко'адаптирано мляко,по-добър вариант е от кравето,то не е достатъчно засищащо за котенца.Разтваря се в топла(хладка) водичка.
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
gothic_queen

Мнениеот tony63 » Нед Май 22, 2011 6:03 pm

Здравейте на всички!Малкото момченце за сега е добре.Дясното оченце секретира малко повече,но правиме промивки с лайка и физиологичен серум и мисля,че ще се оправи.Относно храненето,мъника явно не е бил отбит.Опитите ми в разнообразяване на храната,май го оставиха два дена полусит.От снощи му давам НАН с размит в него пастет за бебета.Това явно го засища и в момента единствено плаче,когато го оставям в кашона.Много ми е мъчно,че е там самичък,но за сега друг изход нямаме.Днес му оградих на терасата местенце,за да е на слънце,но заваля.Това ще се случи утре и предполагам,ще е по-доволен.Благодаря ,момичета,за подкрепата и милите думи.Но наистина направо се ошашках да се занимавам с такъв мъник.
Дезире,абсолютно точна си в преценката си за мен.Винаги съм се притеснявала като храня новородени бебета,а с този пух май направо се паникьосах.Ужасно се страхувам да не му се случи нещо.....Но за сега поне нещата са наред.
А ето и едно нескупосано направено клипче да го видите.
tony63

Следваща

Назад към Грижи за котките. Съжителство и дресировка