Стресирана котка от новия си дом

Проблеми възникващи в съжителството Ви с домашния любимец. Дране на мебели. Уриниране не където трябва. Котките и децата, котките и бабите, котките и телевизора...кой командва?!

Re: Стресирана котка от новия си дом

Мнениеот animalprograms » Чет Яну 28, 2016 2:27 pm

от сем.Георгиеви: "Здравейте писах преди 8 дни че котето се плаши от нас. От тогава много малко е мръднала работата.Все още бяга от нас а в петък ще направи 2 седмици вкъщи! Имало ли е случай на някой котето да свиква толкова трудно. Вече се чудим дали ще ни позволява да го галим някога?"

Аз описвах неотдавна един наш случай с израстнала котка, държана от предишни стопани три години затворена на таван. Осиновихме я преди две години. Дойде у нас уплашена и недоверчива, започна с бягане, криене, съскане. Сега е общителна до неузнаваемост. Ако някой не търси просто повод да се отърве от такава животинка, единственият избор е да я опитомява (не дресира) с повече търпение.
Аватар
animalprograms

Мнениеот vili_dakova » Нед Юли 24, 2016 6:22 pm

Здравейте, тъй като ми предстои преместване с моя 5 годишен котарак в нов дом, съм малко притеснена. До сега живеех с родителите си в 3 стаен апартамент. Сега ще се местя да живея с приятеля ми в неговата гарсониера. Притеснява ме как ще реагира на тази голяма промяна. Доста е страхлив по характер. Поне вече познава добре приятеля ми. Ако знаете как да направя тази промяна по-малко стресираща за него, много ще съм ви благодарна:)
vili_dakova

Мнениеот svetlito78 » Вто Юли 26, 2016 11:30 am

Oх, не е лесно, особено ако не се е местил преди това, но свикват, стига да е с теб и да вземеш някои от нещата, които обича на новото място (одеалца, играчки, катерушки,... ) Ние само преди седмица се преместихме в ново жилище и трябва да ти кажа, че най-много помогна това , че преди да пренесем нея, пренесохме катерушките, килимите дато си ги знае и т.н. По пътя беше голяма трагедия в колата, какви ли не гласове не извади, диша тежко...абе умираше ми се направо като я слушам и гледам... добре че беше само около половин час. Обаче докато я пуснахме, подуши малко из стаите и като разбра, че всички мебели и неща са си нейни, веднага навири опашката. :)
Аз й дадох малко calmEze преди да тръгнем (лекарство на билкова за успокояване на кучета и котки), но не подейства... изобщо нямаше ефект този път. Мился, че трябва да се дава по-продъжително време, преди преместването, а и малко след него. Не мисля, че ще навреди, но все пак се посъветвай с ветеринар, ако искаш да ползваш успокояващи лекарства. Не ги препоръчвам, просто търпение и любов се иска при всяка генерална промяна, пък и всичко е индивидуално, някои животинки са по-спокойни. Успех, стискам палци и пиши как е минало! :)
Изображение
Аватар
svetlito78

Мнениеот dochetooo » Вто Юли 26, 2016 12:45 pm

Не се притеснявайте, ще свикне. През първите дни вероятно ще е уплашен, но минава. Както каза и Светлето, добре е да има познати неща, миризми. Преди две години и ние така се местихме 5-годишната ми котка, която преди това беше живяла само в това жилище (изключвам времето преди да я взема на месец и половина). 2-3 дена се кри, излизаше само да хапне малко и до тоалетка и веднага пак се криеше под одеялото. Постепенно любопитството надделя явно, започна да обикаля, да души, да разглежда, след 4-5 дена се държеше така, сякаш вечно е живяла там. А и котките обичат за изследват нови места :) Пишете как е минало всичко, а ако имате въпроси и притеснения, сме на разположение :P
Аватар
dochetooo

Мнениеот vili_dakova » Чет Юли 28, 2016 9:50 am

Много благодаря за обнадеждаващите отговори! Ща му взема някои любими неща, като една табуретка и една кошница, в които много обича да се завира :D Чак до хапчета не мисля, че ще стигнем. Аз помня, когато беше на 2 месеца и за първи път дойде вкъщи. Беше му малко странно, поразходи се плахо, подуши навсякъде, и като цяло бързо свикна с обстановката. След 2-3 дни си беше спокоен, дано и сега е нещо такова. Също така смятам местенето да го направим септември месец когато се събират по 4 почивни дни около 6-ти и 22-ри, за да е повече време с мен, че иначе съм по цял ден на работа. Ще пиша как е минало :wink:
vili_dakova

Мнениеот Kot » Чет Юли 28, 2016 9:56 am

Може и едно скривалище някъде да предвидите, ако има, ако е изплашен, ще иска да се скрие. Една позната постелка там би му помогнала, но може и да не иска. Като алтернатива едно достатъчно голямо кашонче в сегашната квартира, в което да може да се крие и в новата, като му го преместите и него. При всеки е различно. При моя Черньо за изненада в началото нямаше проблем, като го се появи в кухнята във Варна, където беше в началото 5 дни, като беше малък, но след около 2 седмици започна да изпада в стрес, който мина, като се върнахме в София. Понякога нищо не помага. Не знам сега как ще е.
Друго нещо е може би да го носиш с клетката там за малко няколко пъти, да посвиква по малко.
Не знам кой е създал котката, но е направил много добре!
Аватар
Kot

Мнениеот tancheto_km » Сря Фев 28, 2018 11:33 am

Здравейте.
От три седмици имаме коте ,което взехме на девет месеца.Още с влизането си в къщи нормално се скри . Ние се опитахме на другия дан да я хванем и това вероятно много я уплаши .от тогава стои зад един диван по цял ден и излиза само след десет вечерта , спи навън /не скрита / , сутрин се нахранва , но спазва дистанция от нас , постоява още малко навън и когато съвсем се съмне - към девет се скрива отново и цял ден няма коте .
Такова ли ще си остане според вас ? Като някой мине покрай нея дори хъска .
Възможно ли е да си останови такъв режим на живот и въобще да не се приобщи ?
Имала съм две котета преди това - дружелубни спокойни. Но са идвали в къщи на бебешка възраст - 40 дни . Докато това е голямо и вероятно вече твърде моного свикнало с другия си дом и стопани ..
tancheto_km

Мнениеот joro70 » Сря Фев 28, 2018 12:03 pm

Здравейте.
Котките по принцип са животни които разчитат на навика - т.е. когато свикнат с някаква обстановка или режим и всяка промяна им се отразява много стресиращо. Това не означава че немогат да свикнат с промените , но това става постепенно и в повечето случаи - по бавно отколкото се иска на стопаните :? . Освен това котките са доста своенравни и индивидуални като характер и поведение. Това което е било за предишната котка , не важи за новата.
Да се опитвате да я хващате и вадите из под дивана насила е абсолютно погрешен подход. Това я стресира още повече.
Засега не я хващайте и не й викайте. Говорете й много тихо и спокойно, повтаряйте името й , подканвайте я да дойде при вас. Особено когато и слагате храна. Котките разбират настроението ви по интонацията на гласа. Старайте се да не вдигате излишен шум. Вероятно в началото ще се крие , Ако започне да излиза , не протягайте ръка веднага . Котето постепенно ще разбере че не сте заплаха . Мисля че ще се получи , но ще отнеме повечко време , така че - търпение. И едно от моите беше в началото така като вашето - месец и половина му трябваше само докато спре да бяга панически ако някой влезе в стаята .
Има ли предвидено кътче за котето? Ако нямате - вземете й от този тип котешко легло , дето е закрито отгоре - като къщурка или хралупа. Или пригодете нещо подобно - от кашон , дъски или каквото имате .
Надявам се да пишете как се развиват нещата...
joro70

Мнениеот tancheto_km » Сря Фев 28, 2018 12:38 pm

Здравейте ,благодаря ви. Ще следвам стриктно съветите ви . Може би това ,че сме имали котки дори ни заблуди и не съобразихме , че за него сме нови хора и му се виждаме страшни . Решихме , че щом онези /предишните/ са ни приемали радушно и това веднага ще го направи ...осъзнавам..
Развъдчика , от който я взехме обясни ,че се отличава като " срамежлива " котка , по - плаха от останалите , но се учудва че чак толкова дълго показва отказ да се адаптира . На всичко отгоре , идването на котето у нас , съвпадна и с ремонт на една от стаите ни и това тотално явно е довършило милата животинка .
tancheto_km

Мнениеот serena70 » Чет Мар 01, 2018 10:42 pm

За котката най-важното е да свикне с вас и с новата обстановка. Направете й съвсем близо до мястото, където сега се крие, нейно си местенце със закрито легло и мека постелка, купичка с храна, водата малко по-встрани, съд за тоалетна също да не е съвсем близо до храната. И в никакъв случай не се опитвайте да я пипате, хващате и местите, ще се наложи да изчакате тя да прояви желание за контакт. Дайте й време да опознае новата среда, шумовете, да свикне и с вас. Ремонтът определено не е помогнал никак :( Можете да опитате да я заигравате от разстояние, примерно с играчка тип въдица, но ако не се заиграва, оставете я на спокойствие. Важното е да се храни и да ходи нормално в тоалетна, за останалото трябва време и подход от ваша страна. Щом не се крие нощем, оставете й играчки, хартиено или дунапренено топче, малка мишка или разни такива и вижте дали сутринта са на същото място. Ако не са, значи през нощта си играе.
По-големите на възраст винаги по-трудно свикват с ново място, но все пак е още малка. По-трудно ще е, щом е плаха и срамежлива, просто проявете достатъчно търпение и й дайте време да свикне, да е спокойна, че това е нейното място, където се чувства сигурна, и тогава ще се поотпусне.
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено Изображение
Аватар
serena70

Мнениеот tancheto_km » Пет Мар 09, 2018 1:16 pm

serena70 написа:За котката най-важното е да свикне с вас и с новата обстановка. Направете й съвсем близо до мястото, където сега се крие, нейно си местенце със закрито легло и мека постелка, купичка с храна, водата малко по-встрани, съд за тоалетна също да не е съвсем близо до храната. И в никакъв случай не се опитвайте да я пипате, хващате и местите, ще се наложи да изчакате тя да прояви желание за контакт. Дайте й време да опознае новата среда, шумовете, да свикне и с вас. Ремонтът определено не е помогнал никак :( Можете да опитате да я заигравате от разстояние, примерно с играчка тип въдица, но ако не се заиграва, оставете я на спокойствие. Важното е да се храни и да ходи нормално в тоалетна, за останалото трябва време и подход от ваша страна. Щом не се крие нощем, оставете й играчки, хартиено или дунапренено топче, малка мишка или разни такива и вижте дали сутринта са на същото място. Ако не са, значи през нощта си играе.
По-големите на възраст винаги по-трудно свикват с ново място, но все пак е още малка. По-трудно ще е, щом е плаха и срамежлива, просто проявете достатъчно търпение и й дайте време да свикне, да е спокойна, че това е нейното място, където се чувства сигурна, и тогава ще се поотпусне.

Благодаря ви !
от три - четири дни я виждам една идея по - спокойна когато е навън . Но още ни озбягва отдалеч. И като се разминава с нас тича като куршум.
Но взе да стои по фотьойлите вечер като се покаже . Иначе стоеше под масата .Питам се дали няма това криене през деня да си остане начин на живот. )Защото сутрин ,без абсолютно никой да я безпокои , просто като по часовник се оттегля зад дивана. Има ли случаи на такива котета , които си се крият завинаги.
tancheto_km

Мнениеот tancheto_km » Пет Мар 09, 2018 1:25 pm

tancheto_km написа:
serena70 написа:За котката най-важното е да свикне с вас и с новата обстановка. Направете й съвсем близо до мястото, където сега се крие, нейно си местенце със закрито легло и мека постелка, купичка с храна, водата малко по-встрани, съд за тоалетна също да не е съвсем близо до храната. И в никакъв случай не се опитвайте да я пипате, хващате и местите, ще се наложи да изчакате тя да прояви желание за контакт. Дайте й време да опознае новата среда, шумовете, да свикне и с вас. Ремонтът определено не е помогнал никак :( Можете да опитате да я заигравате от разстояние, примерно с играчка тип въдица, но ако не се заиграва, оставете я на спокойствие. Важното е да се храни и да ходи нормално в тоалетна, за останалото трябва време и подход от ваша страна. Щом не се крие нощем, оставете й играчки, хартиено или дунапренено топче, малка мишка или разни такива и вижте дали сутринта са на същото място. Ако не са, значи през нощта си играе.

Благодаря ви !
от три - четири дни я виждам една идея по - спокойна когато е навън . Но още ни озбягва отдалеч. И като се разминава с нас тича като куршум.
Но взе да стои по фотьойлите вечер като се покаже . Иначе стоеше под масата .Питам се дали няма това криене през деня да си остане начин на живот. )Защото сутрин ,без абсолютно никой да я безпокои , просто като по часовник се оттегля зад дивана. Има ли случаи на такива котета , които си се крият завинаги.

а също и през нощта мяучи все едно плаче . Не знам сега дали не е период на разгонване , и затова ,но не показва никакви други признаци на разгонване , а аз съм имала котки в къщи и знам как си променят цялостно поведението в такива моменти .
tancheto_km

Мнениеот Leo kiki moni » Пет Мар 16, 2018 2:30 pm

Здравейте на всички реших до пиша за моя проблем. С приятеля ми взехме Персийска котка на 11 месеца проблемите с криенето отказването от ядене и водата ги минахме,но продължаваме с проблемите от може би поне седмица ако не и повече позволява на приятеля ми да я гали но аз като тръгна да я галя отваря си устата и започва да ме съска. Много моля някой ако може да ми даде съвет как да подходя към котето за да успеем да се сприятелим. Благодаря предварително
Leo kiki moni

Мнениеот joro70 » Вто Мар 20, 2018 10:00 am

Като за начало не бързайте да протягате ръце. И не правете никакви резки движения.поднесете й нещо вкусно за хапване–например консерва на някоя хубава марка - Анимонда , Макс и тн. И през това време й говорете - тихо и нежно , като на малко детенце. Котките не разбират като цяло човешки език, но могат да запомнят значението на отделни звуци и думи , а най вече реагират на интонацията и силата на гласа. И трябва да сте клекнали или седнали- на пода- в смисъл да не сте много по високо от котката. Наскоро с една прибрана от улицата котанка процедирах по този начин и след няколко дни вече даваше да я галя. Но трябва да се има предвид че котките са много различни като характер и към всяка трябва да се подхожда индивидуално.
joro70

Мнениеот pandachina » Сря Мар 21, 2018 10:41 am

Здравейте!
Може би част от вас ме помнят. Преди години пишех активно в този форум. Бях горда и щастлива стопанка на прекрасен рижав котарак - Дарвин - който за жалост почина от сърдечно заболяване преди 4 години. Все още страдаме от неговата загуба, но преди няколко дни предриехме важна стъпка с вземането на ново коте в нашия дом. Забравила съм доста от това, което знаех за гледането на котки (смятам, че бързо ще наваксам), но си спомням, че свикват трудно с промените и затова проявяваме доста търпение с нашата прекрасна Елза, която е на 11 месеца и досега е живяла в приемно семейство заедно с две свои сестрички. По тази причина й е доста трудно да свикне с новия си дом и семейство. През голяма част от времето мяука като разгонена, въпреки, че е кастрирана. Според мен търси сестричките си. :( От вчера за наша радост започна да излиза от скривалището си, да се храни, да пие вода, да ползва тоалетната и да прави пакости :D , но все още хъска когато искаме да я погалим и ни заобикаля отдалеч, ако изобщо се престраши да влезе в стая, в която сме ние. Говорим й нежно, опитваме се да се снишаваме на възможно по-ниско ниво, да правим плавни движения. Търпеливи сме, но и малко се притеснявам. Така описаната ситуация звучи ли ви като стрес, който вярвам, че с времето и с много любов ще отшуми? Или е възможно да е не добре кастрирана и да има признаци на разгонване? Чела съм, че понякога се случва. Не съм забелязала други признаци на разгонване, но мяука много характерно с извивките и височината на тона.
Ще я заведем на ветеринар, но засега изчакваме да се успокои, защото за нея ще е допълнителен стрес да я заловим, напъхаме в транспортната чанта и заведем при някакъв друг непознат човек, който на всичко отгоре ще я боде и оглежда отвсякъде. :wink: Направили са й обезпаразитяване и ваксина против бяс освен кастрацията когато са я прибрали от улицата през януари. Всичко останало ще правим ние и не ми се иска да пропусна нещо важно, затова реших да се консултирам с вас в периода преди да отидем на ветеринар. Та, как смятате - звучи ли ви като проява на стрес, или е възможно да има и пропуск при кастрацията. Кастрирана е в "4 лапи" в Банкя, ако това изобщо има значение в случая.
Приемам и всякакви други предложения как да намалим стреса й. Попаднах на това в интернет и се чудя дали би имало добър резултат. https://zoomagazintiger.com/kotki/preparati-za-privlichane-i-otbluskvane-kotka/Ceva-Feliway-Recharger-one
Благодаря на всички, които имат търпението да прочетат написаното и извинете, че е доста дълго!
Аватар
pandachina

ПредишнаСледваща

Назад към Грижи за котките. Съжителство и дресировка