Съжителство на две котки...

Проблеми възникващи в съжителството Ви с домашния любимец. Дране на мебели. Уриниране не където трябва. Котките и децата, котките и бабите, котките и телевизора...кой командва?!

Re: Съжителство на две котки...

Мнениеот PlamenN » Пет Дек 01, 2017 5:34 pm

Здравейте нов съм във форума. Може и да сте я разнищили тази тема, но... извинявам се, ако повтарям този въпрос, но се нуждая от вашето мнение! Имам котарак, който е на вече повече от годинка (да ми е жив и здрав), лятото имаше проблеми с бъбреците alc и als мисля, че беше наименованието им, бяха доста високи границите за щастие ги свалихме и той се държи както преди, преди седмица го кастрирах, тъй като взех още едно коте от улицата този път женска, на не повече от месец и половина - два, от около две седмици са в съжителство, но мъжкарят Чарли, който също е прибран от улицата ревнува много силно и даже спря да се храни, единствено със дъълги милувки от моя страна и игра след това с мене ми се доверява отново и чак тогава похапва. Въпросът ми е дали това е нормално и колко горе - долу ще трае този негов инат, и въобще ще го преодолее ли, сблъсквали ли сте се със същият този проблем? Благодаря предварително!
PlamenN

Мнениеот serena70 » Съб Дек 02, 2017 2:38 pm

Здравейте, действително някои котки при появата на следващо коте в дома проявяват силна ревност. В такива случаи важното е стопанинът да не пренебрегва първото коте за сметка на новото, а дори напротив - да му обръща повече внимание, докато то свикне с присъствието на новото коте. Това става с хранене, игра и въобще правене на разни неща заедно, за които се знае, че му харесват. Периодът на привикване с новото присъствие е различен, от няколко дена до няколко месеца. Въпросът е котаракът да разбира, че новото коте не е заплаха за него и че с нищо не застрашава позицията му на пръв и главен у дома :) това става примерно чрез храната - сипвате две купички, но винаги давате първо на котарака, после на новото коте, в началото най-добре на известно растояние едно от друго. Също и при общи игри - първо играете с котарака, после с малкото. При постоянство от ваша страна и у двамата се формира съответната нагласа, че баткото е главен, а малката ще приеме сравнително лесно това и няма да търси да се налага. Важното е всеки от двамата да освен да свикне с присъствието на другия и да започне да го свързва с приятни преживявания - храна, игра, галене. Освен това малките девойки са много адаптивни, у дома и аз имах батко на 7-8 месеца, когато му доведох една тримесечна черна перличка и след първите три дни ръмжане и дуене на перки от негова страна тя направо му се качи на главата :D станаха първи дружки и до ден днешен, когато са вече на по седем години и с времето към дуета приобщавах едно по едно още четири броя.

А как се държи Чарли спрямо малката и тя към него, прекарват ли време заедно, когато и вие сте там?
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено Изображение
Аватар
serena70

Мнениеот PlamenN » Пет Дек 15, 2017 1:03 am

Вече си играят за мое щастие, леко по леко Чарли свиква с нея, прекарват доста време заедно когато съм с тях и когато не. Сега ме притеснява това, че днес цял ден има разтройство и след като се изходи първия път ходи по още няколко на периоди през пет минути е в котешката му тоалетна, след като излезе от нея обаче веднага пак започват игрите не съм му сменял храната, тъй като почти не яде нищо освен Гурме Голд със говеждо и домати сега даже въпреки, че е един посред нощ пак му дадох да си хапне, но ме притеснява да не се обезводни щипвам му кожата и спада по-бързо от обикновеното, което е признак на обезводняване. Не знам какво да направя как да спрем това разтройство, то продължава цял ден и започвам да се притеснявам... Забравих да добавя, че консервата му е винаги в хладилника, не знам дали това има значение тъй като малката също я храня със същото и няма проблеми при нея с разтройство, но тя си похапва и гранули нещо което, Чарли не прави доста често.
PlamenN

Мнениеот tochica » Съб Дек 16, 2017 7:12 pm

Всъщност по-бавното спадане на кожата е признак на обезводняване. Ако е само един ден аз лично не реагирам, ако продължи водя на преглед, може и само материал за да погледнат под микроскоп да занесете и после ако има нужда и котката.
It would be funny if it were not so sad: people may feel they aren’t getting enough affection from their cat, while their cat may feel they aren’t getting enough attention from their person.
Аватар
tochica

Мнениеот mar4ela » Вто Яну 02, 2018 12:09 pm

Здравейте, приятели!
Честита Коледа и Нова Година! Желая на вас и котетата ви да сте здрави, щастливи и много обичани!
Сега за моите котета. На 31.12.2017г. ми доведоха новото коте. Рене, така се казва той, е порода Европейска късокосместа аз мислех, че е Британче, но това е без значение за мен. Уточнявам го просто, защото преди бях споделила породата британска късокосместа и не искам да изглежда, че съм слагала...
И така Рене е вече у нас. Братовчед ми ще остане до 10 януари и ще си тръгне. Целта ни е да спомогне с приспособяването на Рене към новия дом. Още щом прекрачи прага Рене започна да души. Усети , че в дома има още едно коте. Сложихме Рене да спи с децата в една стая.Там сложихме паничките, и тоалетната му. Да ама щерката е много бърза.Не видях кога е хванала Пухи и я докара при Рене.....Оня беше уморен и стрсиран. Нищо не направи,освен да гледа с огромни, ококорени очи. За сметка на това Пухи не спря да ръмжи.Накарах ги да разделят котетата.Като за първи ден им беше достатъчно.
Вчера пак са събрали котетата и пак същата история самоче и двамата се ръмжат и хъскат.
Вечерта имахме гости.Синът е Васил. Гостите поискаха да видят Рене. За тях е атракция. Те също имат две котки и са минали през това. Децата донесоха Рене. Дъщерята държи Пухи, синът Рене. Стояха на около метър един от друг, гледаха се и се ръмжаха. После за взех Пухи, отдалечиха я от Рене, гушнаха си тя се успокои. Когато обаче синът реши да върне Рене в другата стая, доближи муцунката му до тази на Пухи. Подушиха се около секунда, две и Пухи реши да хъска. Тогава и Рене хъска и такава огромна уста отвори, че аз се уплаших.Но Рене и замахна с лапа. Добре,че синът ми го хвана иначе Пухи щеше да бъде лошо ударена.
По принцип Рене спи, яде и живее в детската. Когато оставим коридора отворен, отива до средата и пак се връща обратно. Пухи живее при мене, спи, яде, тоалетна , но през деня ходи и в кухнята.Крие се зад хладилника. Много иска да иде в детската. Там кака и учи и тя обича да е там, но сега Рене е окопирал стаята. Страхувам се, да не се засекат и край тях да няма никой.
Рене е много едър, почти 2,5 пъти по голям е от Пухи. Много ме е страх да не й направи нещо.
Ами засега е това. Ако можете дайте ми съвети, ще съм благодарна. За сега братовчеда е тук, но после.....?
mar4ela

Мнениеот joro70 » Вто Яну 02, 2018 5:44 pm

Според мен точна формула няма.Всичко си зависи от конкретните животни и обстоятелства. При всички положения ще отнеме време . Дано да не е много това време.
И аз в момента съм с ново коте. :shock:
Котешкия футболен отбор вече е в пълен състав :D :mrgreen:
Малко преди Коледата намерихме една чернобяла чаровница на трамвайните релси в квартал Лагера.Котето изкара една седмица в клиниката , и вече е в отлично здраве и си го прибрахме вкъщи но е изключително стресирано. Страхува се и от най малкия шум и по цял ден стои в транспортната клетка.
излиза късно през нощта когато всички спят. Другите реагират различно- едни го съскат , други го гледат с любопитство.Но засега гледам да не ги оставям заедно без надзор и някаква преграда между тях- мрежа или стъкло. Пък и първо трябва да преодолее стреса от непознатата обстановка.
Иначе другите , както и преди съм писал, са събирани по различно време и на различна възраст и коя по трудно , коя по лесно свикнаха една с друга.
------------
viewtopic.php?f=10&t=7359&p=135331&hilit=%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D1%8C%D0%BE%D1%81%D0%B0#p135331
joro70

Мнениеот serena70 » Вто Яну 02, 2018 7:24 pm

Абе марчела, чета последния ви пост и направо съм изумена от липсата на всякакъв такт и разбиране от страна на семейството ви спрямо животните в тази ситуация! Извинявайте, ама какви хора сте, котките не са ви някакви плюшени играчки, че да позволявате на децата си да ги разнасят когато те си искат напред-назад. Прощавайте, но оставете животните на мира да се опознават както и когато намерят за добре, не носете никого при другия, дайте им свобода и време! Насила нищо няма да направите и най-много да ги настроите един срещу друг. Те също така не са и циркова атракция за гостите ви, особено пък стресирани от чуждото присъствие и нова обстановка. Егати, вие не мислите ли бе, хора?!!! Направо ми е жал за животните, честно! Пак казвам, ОСТАВЕТЕ ГИ НА МИРА, обяснете и контролирайте децата си да не ги разнасят насам-натам когато им скимне, животните и без това са стресирани и имат нужда най-вече от спокойствие, за да привикнат с чуждото присъствие, а новото коте и с непознатата обстановка и хора. За него стресът е най-голям, мислете най-вече за тях и ако досега не сте, това го обяснете на децата си и всички се опитайте да осигурите на животните една по-спокойна среда.
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено Изображение
Аватар
serena70

Мнениеот joro70 » Чет Яну 04, 2018 6:06 pm

Здр. Как са нещата при вас , Марчела?
При нас с новата ни душичка има леко подобрение.Оставих я цял ден на спокойствие на остъклената тераса и тя милата се разходи , после си хареса едно кашонче , легна върху него и откара една следобедна дрямка. Отидох да я видя и тя даже ми позволи да я галя по коремчето и мъркаше доволно. Явно си имам тежък случай.С предишните беше по-лесно. :mrgreen:
joro70

Мнениеот mar4ela » Пет Яну 05, 2018 9:45 pm

Здравей,Жоро!
При нас нещата нещо не вървят. Рене, новото коте свиква, разхожда се из къщата, храни се, милва ми се, изобщо се приспособява. Той спи в детската, а там е сто пъти по-добре от банята в която е спял преди това.
Лошото е, че моето коте се страхува от него. На 3 януари бяхме оставили вратата на хола и гледахме филм. Пухи беше край нас. Рене влезе в хола и Пухи започна да ръмжи. Рене се приближи до нея от една страна, от друга страна и накрая за секунди нападна.Пухи се скри зад спиците на колелото. После за едвам я издърпах, а братовчед ми взе Рене и го занесе в детската.
На другия ден взех един феромон, за който четох във форума на втора страница. Рене е уж спокоен, но моята Котана не.. Вчера тя се беше скрила зад хладилника, но усети, че Рене влезе в кухнята , излезе срещу него и го заръмжа. Аз се намесих и Рене без да каже и гък се прибра в детската.Днес простирах на терасата. Пухи, като торпедо изскочи след мене и се качи на перваза,разходи се и по перваза на прозореца на детската. Рене я видя и леко се приближи до прозореца, а Пухи го изхъска и се стрелна в стаята.
Рене вече си отваря вратата на детската.Не ми се мисли, ако Пухи е в някоя друга стая, а Рене излезе от детската и няма никой в къщи, какво ще стане.Не знам какво да правя.
Това е положението.
Може би правя грешки, но моля не ми се карай, а ми обясни.Когато ми крещят, се затварям и става по лошо. Грешките не ги правя от лошотия или от желание да пришпорвам нещата, а от незнание.
Благодаря ти Жоро за вниманието.
mar4ela

Мнениеот Kot » Пет Яну 05, 2018 10:16 pm

Гергана я държах в кухнята 2 седмици май, като за моменти пусках Рижо и Бежо вътре и с Бежо се душеха, след което следваха шамари, така че тия моменти са неизбежни, освен ако не са съвсем малки и двете котки. Но с времето нещата се променят, въпреки че не винаги към добро. Двамата хулигани Бежо и Черньо току си спретват побоища, наскоро докато бях в банята е станал голям търкал, имаше козина в изобилие, дочух нещо и размахах през вратата метлата, но не знам дали имаше ефект. За съжаление отношенията им не се подобряват, а май по-скоро обратното. А когато Черньо беше малък, се гушеше в Бежо и си играеха...
Според мен по-добре е да постоят отделно повече време, без да контактуват много, котките са любопитни същества и с времето ще им нараства интересът. Така или иначе, дори при най-добро бъдеще, явно няма да мине леко. За справка Бежо и Гергана са голяма любов, но при първите им кратки срещи що шамари си размениха, а и Гергана си е хулиганка. И сега като мине Рижо покрай нея посяга да го плясне, Бежо я яха и го шамаросва яко, Черньо пък я гони да си играе, а тя му съска страшно, Рижо понякога им налита на свиреп бой на всичките и става много страшно, друг път Черньо се опитва да го шамаросва, а той вика възмутено и се опитва да се отърве, изобщо ситуацията на моменти е много нажежена :P Но открих, че като легна и има тенденция всички да лягат около мен или по леглата си и се покротват, но не винаги помага.
Не знам кой е създал котката, но е направил много добре!
Аватар
Kot

Мнениеот joro70 » Пет Яну 05, 2018 11:09 pm

Кот , и при мене е така , част от котешката банда постоянно ме дебне да седна или легна някъде и веднага се натъркалват върху мен. Двата големи звяра Сашко и Жорко в началото три месеца се трепаха и си доказваха кой е по-котарак от другия . Но после се кротнаха . Горе-долу. Отвреме на време се зъбят и ругаят по котешки-едни характерни примяквания , много различни от нормалното мяучене за храна или нещо друго :D , но са наясно чене одобрявам това и се съобразяват. То затова когато Дарко още беше при мен реших изобщо на не им го показвам , щото пак щяхме да се върнем в изходно положение.
Марчела , далеч съм от мисълта да ти се карам за нещо. Ако визираш коментара на Серенка , не и се връзвай много , тя не ти се кара , просто е по рязка в коментарите си , отдавна съм го забелязъл , ама не е лош човек. Имам си обяснение за това.
А и ти още с първите коментари ми се стори стресирана , за което също си имам обяснение , но това са неща които може да обсъждаме на лични , а не публично.
При моите , когато идваше новото коте , другите съскаха и замахваха, и в един момент новобранеца лягаше по гръб и вирваше лапи все едно се предава. И от там нататък нещата постепенно се оправяха. Само при Сашко и Жорко не стана така , явно и двамата си въобразяват че са Алфа-Котараци . Но пък са ми много смешни момичетата как ходят да им се подмазват , да ги ближат и гушкат- ту единия , ту другия.
Стъклена врата нямате ли , да са разделени но да се виждат? Комбинацията привас е малко кофти- Новодошъл възрастен котарак , изнервен и с претенции да доминира , и женска която си е свикнала да се разполага с цялата територия и внимание. Ако може за начало да свикнат да се гледат през преградата , а след това вероятно без шамари няма да мине, но пък така вече ще са създали някакъв интерес един към друг и по-лесно да свикнат.
Дори и да се срещнат , не бързайте да скачате да ги гоните и носите по стаите. Изчакайте , ако се сбият сериозно тогава ги разтървете , за да няма тежки поражения ,но не ги отнасяйте веднага, а им се накарайте ,зада знаят че не одобрявате поведението им. След това си нагушкайте девойката че тя май по-тежко го изживява.
Това е за сега , Надявам се да ми е вярна теорията... :mrgreen:
joro70

Мнениеот mar4ela » Съб Яну 06, 2018 11:59 am

Благодаря ви Кот и Жоро!
Аз знам, че човек, който гледа сам шест котетата, а и да храни бездомните душички не може да е лош. Не очаквах такъв коментар и се стреснах. Всичко е вече минало.
Аз съм изчела подробно твоите, на Кот ,на Серена и на много други хора писанията за техните котета. Не знам защо си създадох впечатление, че нещата са лесни и котетата свикват бързо едно с друго.Колко съм била наивна. Знаех, че ще има трудности, но не знаех какъв ще е размерът йм. И така, какво се случи днес. Собственикът на Рене си тръгна, а щерката отиде да го изпрати. Аз отидох да почистя стаята, да прибера разтегателния диван и т.н. Като бях готова излязох от стаята и оставих Рене да си почива. Моята Котана се престраши и отиде до вратата на стаята.Погледна ме така, както когато иска да да влезе в стаята и го е правила стотици пъти. Отидох и отворих много внимателно и за секунди двете котета се оказаха едно срещу друго, след което Пухи изсъска и като стрела избя гжга в края на коридора.После ръмжейки се върна до половината коридор и там спря и малката лъвица не спря да ръмжи.
През това време Цар лъв също се стресна, върна се назад в стаята, но след това стъпка по стъпка започна да се приближава към вратата. И така Пухи ръмжи, а Рене с тиха стъпка скъсява дистанцията. Гледах ги още малко, но се изплаших да не последва отново атака от страна на Рене(както преди два дни) и затворих вратата и така ги разделих.
Аз съм тежко подвижен човек и се страхувам, че няма да мога да реагирам бързо,ако се сбият.
Освен това се страхувам и от това, че Рене е 6 кг. котарак, а Пухи е 2,5кг. котка.Той я превъзхожда физически и за това се страхувам.
Жоро, нямам остъклени врати, и това, което ти предлагаш, просто не мога да го приложа.Остава ми постепенно да ги сближавам, и да чакам времето да подейства също.
mar4ela

Мнениеот mar4ela » Нед Яну 07, 2018 11:22 am

Днес отидох в стаята при Рене да го нахраня, а и да постоя при него за да не се чувства самотен. Той си хапна , помилва се, и после отиде да се мие. Вече спря да ми обръща внимание и аз реших да отида да си гледам работата из къщи. Отварям вратата и срещу мене стои Пухи, която гледаше доста втренчено, но за първи път не ръмжеше.Само гледаше. Постоях така известно време, да се погледат душичките и после оставих Рене в неговата стая, а Пухи в нейната и така....
mar4ela

Мнениеот mar4ela » Вто Яну 09, 2018 9:39 am

Вчера бях навън. Дъщеря ми оставила вратите отворени и двете котета се видели. Не знам дали са се ръмжали и съскли, но явно е имало нещо и накрая са се сбили. Дъщеря ми ги разтървала, но когато Пухи обърнала гръб на Рене, той е тръгнал в нападение. Добре, че щерката е била там и ги е разтървала и ги разделила по стаите. Не знам това дали е нормално при котките (имам предвид нападението в гръб) и какво означава. Дали Рене гледа на Пухи като на враг?
Иначе Рене и Пухи прекрасно знаят кой къде живее в апартамента. Пухи отива до вратата на стаята му, но не иска да влезе, а когато Рене отиде до вратата на стаята на Пухи, мяука и искам да го пуснем там. Аз не смея, защото не знам какво може да стане.
mar4ela

Мнениеот mar4ela » Вто Яну 09, 2018 8:59 pm

Днес при поредната среща между двамата, след време и перчене от двете страни, Пухи на два пъти легна по гръб и си показа коремчето. После ги разделихме.
Какво означава това с обърнатото коремче?
mar4ela

ПредишнаСледваща

Назад към Грижи за котките. Съжителство и дресировка