Как котката ми умря

Болести, травми и странно поведение при котките. Съвети за добра грижа. Ветеринари и ветеринарни клиники.

Как котката ми умря

Мнениеот did » Пон Апр 30, 2018 1:43 pm

Здравейте, любители на котките!
Регистрирах се във вашият форум, за да опиша една история с моята котка, която завърши по възможно най-лошия начин.
До вчера имах една 19 годишна сиамка. Много хубаво коте, дружелюбно, никога не ми е създавала проблеми. Преди около година ослепя, но понеже цял живот е изкарала вкъщи това не и създаваше грижи. Беше малко по-тромава, но си ходеше и до тоалетна, и храната си намираше, и се гушкаше при нас.

Но преди около 2 месеца започна да става по-ленива и се появи някаква странна спорадична кашлица, отвреме-навреме. Водих я няколко пъти при един ветеринар в района, младо момче. Каза ми, че по всяка вероятност и ослепяването и кашлицата са от старост. За кашлицата предположи, че има проблеми със сърцето, даде ми едни витамини. „Старо коте, колкото изкара- толкова.“ Това му бяха думите.

Към края на по-предната седмица, мисля че беше 19-20.04 започна да диша много учестено и съвсем залиня. Не искаше и да се храни и да се движи. Това стана изключително бързо, буквално за няколко часа. Тогава рвших да я закарам в някоя по-модерна ветеринарна лечебница. Беше събота. Докторът инаправи рентгенова снимка, прослуша я и каза, че има сърдечна недостатъчност. На рентгеновата снимка буквално не и се виждаха сърцето и белия дроб. Имаше и течност-излив в тялото. Даде и едно хапче за засилване на сърдечната дейност и и би 4 инжекции, някои от тях доколкото разбрах бяха деуретици. И така в продължение на още 4 дни.

Няколко пъти през тези дни питах какви са дългосрочните прогнози и има ли смисъл от всичко това при положение, че котето е много старо. Исках отговор от доктор с опит. Готов бях и да го приспим. „ Нека да дадем шанс на животинчето“- Това му бяха думите.
В интерес на истината след тази терапия котето се посъвзе, започна да се храни по малко. Два дни му давах по едно хапче от гореспоменатите. Но вчера рано сутринта (неделя), на третия ден откакто свършихме с инжекциите котето умря със страшни мъки, конвулсии, задушаване и гърчове. И по никакъв начин не можех да му помогна. Около един час се мъчи. Вече твърдо бях решил да го приспим и докато се приготвях да го закарам то умря по най-гадния начин в ръцете ми.

Въпросите ми към вас са:
Имало ли е смисъл от всичките тези процедури, направени от доктор с опит, с които уж целяхме да му облекчим състоянието, а се получи точно обратното?
Не постъпват ли някои доктори прекалено печалбарски, с цел да ти вземат парите, знаейки много добре, че това което правят ще бъде без резултат?
Нямаше ли да е по-хуманно още в началото след рентгеновата снимка да ми каже, че няма смисъл и да го приспим докато още не е толкова зле?
Не беше ли по-хуманен младият доктор, с когото говорих преди това? Поне не ми даде напразни надежди.

Ще помоля ако във форума има ветеринарни доктори или хора с опит да изкажат мнение как биха действали в подобен случай.

Дълго се получи, но ми беше много тъжно и тежко и исках да опиша всичко малко по-подробно.
Засега се въздържам да споменавам имена.
did

Re: Как котката ми умря

Мнениеот Dianka74 » Сря Май 02, 2018 7:54 am

Здравейте. Съжалявам за любимеца :( ! Знам, как се чувствате..... !
Всеки нормален и любящ човек в подобна ситуация прави всичко възможно..... и се надява..... и се доверява на ветеринари, които са хора специалисти.
Не знам дали може някой да даде отговор на въпросите ви, защото когато се случи най лошото...,започваме да си задаваме тези и подобни въпроси... дали... ако..... можеше ли.... трябваше ли.... !
Не знам........, да почиват в мир душичките, които вече не са с нас!
15.01.2018 г. Голдън завинаги остана на 7 години. Незабравим! Непрежалим! Незаменим!

Изображение
Аватар
Dianka74

Мнениеот joro70 » Сря Май 02, 2018 8:24 am

Здравейте, много съжалявам за загубата ви.
Все пак котето е било на преклонна възраст , рядко има котки доживели до 19-20 години . Относно ветеринарните доктори - повечето отказват да евтаназират животно, ако има и минимален шанс да живее.А това че клиниката е голяма и модерна , не е гаранция за качеството. Като другите професии- и тук има доктори , които си разбират от занаята , и доктори , които не са чак толкова добри. За евтаназията -си зависи от стопанина. Виждал съм хора които настояват за евтаназия на животното без да има някаква нелечима болест , просто не им се занимава или нямат пари. Други , пък дори и да няма шансове , се борят и се надяват до последно.- Някъде четох за стопанин който пътувал с котката си до Австрия за да я лекуват там , защото в Бг дълго време немогли да намерят резултатно лечение .
joro70

Мнениеот Kot » Сря Май 02, 2018 9:18 am

Съболезнования за котето :(
Това за пътуването и на мен ми е идвало наум, но трябваше да ваксинираме групата, а не мисля, че шефът ще понесе това.
Не знам кой е създал котката, но е направил много добре!
Аватар
Kot

Мнениеот natispain » Чет Май 10, 2018 4:07 pm

Много е тежко и много неприятно се е получило, но да говорим за хуманността на ветеринарите няма смисъл. Това не може да се контролира, печалбарството също, нито капацитета им да преценят има ли още шанс котето или по -добре да му се спестят мъките.
Вие няма как да сте знаели кое е най-доброто решение и правилното за един любящ собственик е да направи всичко възможно за котето си.
Иначе - малко същества на земята умират спокойно в съня си, повечето умират в мъки и съзнавайки какво им се случва. Това е природата и не мислете за последния и час. Ако можете, защото аз не мога да спра да страдам за моята едва 4годишна Тара. Направих всичко за да я спася, но обстоятелствата така се стекоха, че точно ветеринарите я убиха.
Аватар
natispain

Назад към Здраве при котките